خداوند براي هر دردي درمان آن را آفريد . نجات بشريت با طب سنتي ايران . مردم ايران هزاران سال تنها با روشهاي درماني و پيشگيري طب سنتي خود حفظ سلامتي و درمان درد کردند . با عرض پوزش از شما عزيزان ، سايت هنوز در حال تکميل مطالب و محتويات علمي است و زبان لاتين سايت نيز در آينده نزديک آماده مي شود.
طب سنتي ايران
 

طب ايراني :( طب سنتي ايران) 

ايران مهد پزشكي جهان است در هر مكتب درماني چند شاخص لازم است تا بتواند جايگاه جهاني داشته باشد . منابع علمي ، دانشمندان بزرگ ، دانشگاه و تجربيات عملي كه همه اينها در طب سنتي ايران به نحو احسن وجود دارد ،كتب پزشكي ايران صدها سال مرجع پزشكي دنيا بوده اند از جمله قانون در طب بو علي سينا ، الحاوي زكرياي رازي ، ذخيره خوارزمشاهي جوجاني و ... كه از بهترين كتب طب سنتي دنيا هستند . و توسط پزشكان مشهورايراني كه در دنيا به عنوان نوابغ پزشكي شناخته شده اند ، تأليف شده اند.

 دانشگاه جندي شاپور يكي از اولين دانشگاههاي علوم پزشكي جهان است كه در چند هزار سال قبل در ايران تأسيس شده و پزشكان زيادي را پرورش داده و به دنيا معرفي كرده است .

در مورد تجربه ، بايد گفت طب سنتي ايران داراي نسخ بسياربا ارزش و معجزه گري است كه هزاران سال سلامت مردم ايران و جهان را حفظ كرده است . در اين مورد تنها اشاره به همين نكته كافي است كه بيش از چهار الي پنج هزار سال  سلامتي مردم ايران در همه زمينه هاي درماني از جمله داروها ، جراحي و روشهاي ديگر تنها با طب سنتي ايران حفظ شده است . و طب مدرن در ايران قدمت چند ساله دارد ،  قبل از آن هزاران سال حفظ سلامتي و درمان دردهاي مردم كشور عزيزمان ايران با طب سنتي ايران يا همان درمان ايراني انجام شده است . و امروز هم ما در عمل اثبات كرده ايم طب سنتي ايران مي تواند بشريت را نجات داده و بسياري از دردهاي لا علاج و معمولي امروزي را درمان كند . گذشتگان ما  تجربيات خود را در كتب بسيار ارزشمند خود ثبت كرده اند . اما ما امروز همان تجربيات را در عمل ، براي بيمارانمان بكار گرفته و جواب هاي معجزه آسائي بدست آورده ايم   .

*************************************************************************************************************

 

راز بيش از 2000 سال حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان

کمتر از يک صد سال است که مردم به شيوه طب جديد حفظ سلامتي و درمان درد مي کنند . اما آيا از خود پرسيده ايد که در طول بيش از 5000 هزار تمدن ايراني چگونه حفظ سلامتي و درمان درد مي شد ؟ از انجائي بيان تاريخ بيش از 5000 ساله در اين چند سطر نمي گنجد و واز طرفي در 2000 سال اخير مطالب علمي تر قابل طرح است ،  به بيان اين دوره طلائي مي پردازيم .

-         سوال اين است : قبل از ظهور طب مدرن و جديد ، راز سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان چه بود ؟

-         آيا از کوه پرت نمي شدند؟

-         در جنگها تير نمي خوردند؟

-         به بيماريهاي صعبالعلاج و لاعلاج مبتلا نمي شدند؟

-         چطور يک مادر چندين زايمان مي کرد و فرزندان سالم به دنيا مي آورد؟

-         چرا سرطان در مقايسه با امروز در حد صفر بود؟

-         چرا مردم قوي تر ، با انرژي تر و با اراده تر بودند؟

-         اگر مردم به بيماري عفوني مبتلا مي شدند چکار مي کردند؟

-         چگونه و توسط چه کساني مردم جراحي ميشدند؟

-         ابزار جراحي چه چيزهائي بود ؟

-         چطور با کمترين امکانات بهداشتي درماني در مقايسه با امروز ، عمري طولاني تر و سالم تر داشتند؟

-         چرا موهاي سر مردم دير سفيد مي شد؟

-         چطور در طول 100 سال عمر ،  خوب مي شنيدند و خوب مي ديدند ؟

-         چرا اگر دهها سال مسواک نمي زدند دندانهاي آنها سالم مي ماند؟

-         زنان باردار، نوزادان، کودکان ، نوجوانان ، جوانان، ميانسالان ، پيران و کهنسالان در طول زندگي اگر به بيماريهاي گوناگون در قسمتهاي مختلف بدن مبتلا مي شدند با چه روشهائي درمان مي شدند؟

-         راز حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان چه بود؟

-         پزشکان ايراني در آن سالها در کدام دانشگاه درس مي خواندند؟

-         وسؤال مهم اينکه آيا مي شود در طول هزاران سال بدون داشتن برنامه اي مدون سلامت يک ملت را تامين کرد؟

-         و ده ها سوال ديگر ....................................

 

جواب اين سوالات راز حفظ سلامتي و درمان ايرانيان قبل از ظهور طب مدرن است

از آنجائي که اين مطالب توسط اينجانب که داراي مدرک دکتراي پزشکي هستم نوشته مي شود ، تمام تلاشم اين خواهد بود که بيهوده سخن نگويم و مطالب را با تعصبات خشک نياميزم

ايران در تمام علوم در جهان جز کشورهائي است که هميشه بهترين بوده است و استعداد شگرف ايرانيان ، و خلاقيت آنها در کسب علوم مختلف ، اشاعه و بکار گيري آنها زبانزد است ، بخصوص در علم پزشکي که نام ايران هميشه در جهان مي درخشد . که در مکتب درماني طب سنتي ايران تجلي يافته است .

لذا راز حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان در مکتب عظيم طب سنتي ايران است .  که با روشها و دستورات خود هزاران سال سلامت اين مردم و بخش مهمي از جهان را حفظ نموده و درمان درد کرده است .

مطمئناً مي پرسيد اين مکتب درماني مگر چه ابزارهائي داشته که توانسته اين کار با ارزش را انجام دهد ؟

جواب اين است :

1-    اين مکتب درماني داراي مباني محکم و علمي است که در طول هزاران سال عملاً امتحان شده و مجرب است

2-    مباني و روشهاي اين مکتب درماني بصورت کاملاً علمي در طول صدها سال در دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور که از افتخارات کشور ما است تدريس شده است . و فارغ التحصيلان آن از بزرگترين پزشکان جهان بوده اند

3-    در اين مکتب درماني پزشکان بزرگي همچون بوعلي سينا به عنوان بنيانگذار ، محقق ، استاد و.... بوده اند که درتاليفات خود بصورتي کاملاً علمي آناتومي ، فيزيولوژي ، فيزيوپاتولوژي ، رو شهاي تشخيص ، روشهاي درماني ، روشهاي مهم جراحي ، ابزار هاي جراحي و پيشگيري را بيان نموده اند که در بعضي موارد هنوز هم در جهان بسياري از آن کشفيات نادر و اول است .

4-    در طب سنتي ايران منابع علمي معتبري مثل کتاب قانون در طب بوعلي سينا وجود دارد که صدها سال در کشورهاي غربي جزء منابع معتبر پزشکي جهان بوده است

5-    در طب سنتي ايران روشهاي مهم درماني و پيشگيري از جمله  اصلاح مزاج و طبع ، حجامت ، زالو درماني ، فصد ، گياه درماني ، روشهاي بسيار مهم تغذيه اي ، روشهاي جراحي و دهها روش ديگر وجود دارد که هرکدام طيف وسيعي از بيماريها را درمان مي کند .

6-     در يک کلام طب سنتي ايران هزاران سال با رو شهاي خود بهداشت و درمان مردم خودرا به نحو احسن انجام داده است به طوري که به هيچ کشوري براي درمان نياز نداشته ايم .

7-    بيمارستانها، و درمانگاه ها ، و مطب هاي معتبري وجود داشته است که در هر دوره حکومتي ، سازماني آنها را نظارت کرده است .

 

پس راز سلامتي مردم ايران گنجينه اي از علم و عمل در يک مکتب درماني بسيار با ارزش بوده است که کاملاً ايراني است والبته بعد از صدها سال در حال حاضر مجدداً در دانشگاههاي ايران از چند سال گذشته به عنوان تخصص طب سنتي ايران تدريس مي شود.

 

حال که بخشي از اين راز را بازگو نموديم دقيق تر شده و مکانيسم و روشها را بيان مي کنيم و در مقالات آينده نيز به شرح کاملي از روشهاي طب سنتي ايران خواهيم پرداخت. 

روش اصلاح مزاج و طبع:

همانطوري كه خداوند نوك انگشتان انسانها را با هم متفاوت آفريد ، شرايط جسمي و روحي بشر را هم متفاوت ساخت تا در انديشه اين گوناگوني‌ها ما بتوانيم قدرت بي انتهاي او را بيشتر و بهتر بشناسيم به همين دليل حفظ سلامت و درمان دردهاي يك فرد با فرد ديگر كاملاً متفاوت بوده و ما نمي‌توانيم روشي را كه براي درمان درد هر انسان بكار مي‌بريم همان روش را براي درد مشابهي در انسان ديگر بكار بريم چون طبع اين دو با هم صد در صد متفاوت است و هيچگاه ما نمي‌توانيم انساني پيدا كنيم كه با ديگري داراي يك طبع و مزاج مشابه باشد حال قبل از توضيح در مورد اين مسئله مهم بايد چند اصطلاح را تعريف نمايم.

1- اخلاط چهارگانه : خداوند همه موجودات عالم را از 4 عنصر خلق كرد (هوا آتش آب و خاك) گياهان از اين چهار عنصر ساخته شدند. حيوانات از گياه تغذيه كردند انسانها از گياه و حيوان تغذيه نمودند و اين سه موجود از جنس همان چهار عنصر خلق شدند خاصيت اينها به اين ترتيب است هوا گرم و تر ، آتش گرم و خشك، آب سرد و تر و خاك سرد و خشك است حال وقتي اين 4 عنصر بوسيله تغذيه از طريق غذاهاي حيواني و گياهي وارد بدن انسان مي‌شوند با تغييراتي كه در لوله گوارش و كبد روي آنها ايجاد مي‌شود به چهار خلط به نامهاي صفرا ، سودا ، بلغم و خون (دم) تبديل مي‌شوند ، و خاصيت اين چهار خلط به اين ترتيب است كه صفرا گرم و خشك ، سودا سرد و خشك ، بلغم سرد و تر و خون گرم و تر است پس نتيجه مي‌گيريم صفرا از جنس آتش و يا خورشيد ، سودا از جنس خاك ، بلغم از جنس آب و خون از جنس هوا است.

2- مزاج : حالت و وضع بدني هر فرد را مزاج مي‌گويند. مزاج عبارت است از وضع فيزيولوژي فعلي و طرز واكنش آن كه قابل تغيير نيز مي‌باشد به اين جهت فقط با علائم فيزيولوژي كه آن هم قابل تغيير است شناخته مي‌شود. لذا براي شناخت ارزش هر كس و معرفت به احوال و اوضاع او بايد قبلاً شكل خارجي او كه حاكي از سرشت و ساختمان اوست در نظر گرفته شود مثل قد ، شكل اندام ، سر و گردن ، چاقي و لاغري سپس مزاج او كه بر وضع كنوني دلالت دارد، مورد توجه قرار گيرد. مزاج بايد هميشه در تعادل باشد كه اگر از تعادل خارج گردد بيماري ايجاد مي‌شود. تغييرات مزاج به وسيله‌ي رژيم غذائي ، بهداشت ، كار ، مسكن ، آب و هوا و ايجاد مي‌شود لذا با رعايت آنها مي‌توان از انحراف مزاج جلوگيري كرد.

هر مزاجي يك خصوصياتي دارد كه به ترتيب زير است :

الف : مزاج صفراوي : اينها غلبه صفرا دارند در اينها بدن گرم و خشك است پوست به زردي مي‌زند چهره زيتوني است ، بيشتر لاغر اندام هستند تنفس و نبض سريع دارند خوابشان كوتاه است حركات آنها سريع ، تند و عجولانه است چون از جنس آتش هستند.

ب : مزاج بلغمي : بدن سرد و تر است عموماً چاق و چربي زياد دارند عضلاتشان شل و تنبل هستند خواب آنها سنگين و عميق ، حركاتشان آهسته و آرام و فعاليت بسيار كمي دارند. و پوست آنها بيشتر سفيد و رنگ پريده است نبض ضعيف دارند اينها غلبه بلغم دارند.

ج : مزاج دموي يا خوني : اينها غلبه خون دارند بدن گرم و تر است چشم‌ها و صورت قرمز است نبض پر و كامل ، اشتها فراوان خواب عميق و راحت ، حركات وسيع ، دستها چاق و كف دستها گرم است اكثراً مديران موفقي هستند.

د: مزاج سوداوي : پوست بدن سرد و خشك است ، عصبي و افسرده‌اند قلب و ريه تند و سريع است خيالاتي هستند ، خوابهاي پريشان مي‌بينند و قابل تحريك هستند مضطرب اند چهره‌اي گرفته كبود و بيمار گونه دارند اينها غلبه سودا دارند.
 
***********************************************************************************************************

 

                            درمان ايراني  2                                                                                                                                                                                    

ايران مهد تمدن بشري در جهان است و در تمام علوم از هزاران سال پيش سر آمد بوده وهست .به اين سرزمين استعدادهاي شگرف ،درهر رشته اي از علوم كه وارد شده آن را به نحو احسن در جهان مطرح نموده است .بطوري كه به اعتراف بسياري از دانشمندان               ومورخين ايران يكي از كانون هاي فرهنك وتمدن يشري است يكي از علومي كه از افتخارات ايران بوده طب سنتي است يا به    عبارت بهتر طب ايراني است ، ايران از هزاران سال قبل در تمام امور زندگي حفظ سلامتي و درمان دردها را به نحو احسن انجام داده است و در اين رشته شهرتي هزار ساله دارد.پزشكان بزرگ ايراني از قبل وبعد از ابن سينا با مطالعه ي طب در تمام كشورها بخصوص يونان و تجربيات و اطلاعات خود كه قدمتي به بلنداي تمام تاريخ دارد توانستند طب ايراني (طب سنتي ايران )را پايه گذاري كنندودر اين دانشگاه تأمين نموده وبه جهان عرضه كنند كه دانشگاه خبري شاپور يكي از اولين دانشگاههاي علوم پزشكي جهان بود كه در ايران تأمين شد وپزشكان بزرگي را به دنيا معرفي كرد .كتب معتبري مثل قانون در طب بو علي سينا ،الحادي زكرياي رازي ،اعراض الطبيعه جرجاني و...را تأليف نموده و صدها سال به عنوان مرجع پزشكي جهان عرضه كرد از دل هزاران سال مطالعه ،تحقيق ،تجربه ودرمان دانشمندان و            بزرگي مثل ابو علي سينا ،رازي، جرجاني و...ظهوركردند كه به اعتراف سازمان بهداشت جهاني پدر پزشكي دنيا هستند .به همين دليل ايرانيان در طول تاريخ با استعداد ترين ،قوي ترين ،سالم ترين وبا خداترين مردم دنيا بوده اند ،از قبل از اسلام زرتشت بهترين آئين بهداشت ودرمان را به دنيا معرفي كرد و بعداز ظهور اسلام طب ايراني مرد سال در دانشگاههاي جهان تدريس شد . و امروز بسياري از كشفيات علم پزشكي تحت تأثير آن افتخارات است كه براي اولين بار توسط پزشكان ايراني انجام شد ايراني كمتر بيمار ميشد ،بيشتر فكر مي كرد ،هميشه خداپرستي را پيشه ي خود قرار مي داد به همين دليل هميشه ايران مورد تاخت وتاز استعمار بود كه اگر اين نبود امروز تمام منابع پزشكي جهان ايراني بود هزاران سال قبل از ظهور طب مدرن در ايران سخت ترين جراحي ها انجام شد . وارزشمند ترين درمان ها انجام شده كه به عنوان روشهاي مجرب امروز مي تواند جهان را كه هر روز نسبت به گذشته بيمار تر مي شود نجات دهد. آيا كسي از خود پرسيده است ؟كه چرا موي سر مردان و زنان ايراني سالها سفيد نمي شد،سرطان آرتروز،فشار خون وبيماري قلبي و دهها بيماري خطر ناك ديگر در ايران نسبت به كشورهاي ديگر كمتر بوده است . چطور ايراني ها بيش از چهار هزار سال سلامتي خود را حفظ كردند آيا از كوه پرت نمي شدند ؟ آيا آپانديس آنها عفونت نمي كرد ؟ آيا دچار سنگ كليه نبودند ؟ ميليونها زايمان چطور انجام مي شود ؟ سرما نمي خورند ؟ سينوزيت نمي شوند ؟ در جنگلها مجروح نمي شدند ؟ و .... دهها سؤال ديگر چطور اين بيماريها درمان مي شد ؟ روش هاي درماني چه چيزهائي بود ؟ ايراني چرا اينقدر قوي جسه، شجاع ، جسور ، با ايمان و سالم بود ؟ ايراني بهترين و سالم ترين تغذيه را دارد چگونه ؟ در ظرف مسي يا سنگي غذا مي خورد ، نان را روي سنگ مي پخت . روغن حيواني مصرف مي كرد ، بيشتر غذاي گياهي مي خورد تا غذاي حيواني . ايراني حمام اش درمانگاه بود ، ايراني آب چشمه مي نوشيد ، كود شيميايي به مزارع و باغهايش نمي داد ، حياط خانه اش را طوري مي ساخت تا در سلامتش مؤثر باشد ، قالي زير پايش با ميليونها گره و با عشق بافته مي شد ، ايراني براي سالم بودن و شاد زيستن بهترين موسيقي سنتي دنيا را داشت . خوب خط مي نوشت ، به     زيباترين وجه نقاشي مي كرد و با قشنگ ترين احساس شعر مي سرود . لباس ايراني از مواد گياهي همچون كتان بود ، دندانهايش را با خمير دندان مسواك نمي كرد از درخت مسواك استفاده مي كرد . از چهار ماهگي كودكانش را حجامت مي كرد . ايراني جشن خريران براي حجامت در خردادگان ، خسته سوزان براي كودكان در آخر بهار شب چله در زمستان با خوردن آجيل هاي گرم ، و .... داشت . ايراني سخت كار مي كرد چون با اعتماد به نفس بود . پاك زندگي مي كرد چون با خدا بود . تني سالم داشت چون مي داند چگونه بخورد شجاع بود چون روحي و جسمي سالم و قوي داشت ايراني كمتر نياز به جراحي پيدا مي كرد . داروي همه ي دردهاي ايراني بي واسطه دست ساز خدا بود و .......... اينها همه در سايه ي يك مكتب سلامتي بنام طب ايراني بود كه ريشه در آفرينش داشت .    بعد از ظهور اسلام پيامبر اسلام هم فرمود علم اگر در شريا باشد مرداني از پاريس به آن دست خواهد يافت . طب اسلامي را در كنار طب سنتي ايران بنا نهاد و بهترين دستورات بهداشتي را به دنيا معرفي كرد . اين كتاب هر چند در اندازه كوچك است اما مي خواهد نقش كوچكي در معرفي يك مكتب درماني بنام طب ايراني و درمان ايراني داشته باشد . تا مردم عزيزمان را در دنياي مدرن امروز كه به جان انسانها افتاده و همه را بيمار كرده است به اصل خود در حفظ سلامتي برگ دادند و آنها را در پيشگيري از بيماريها و درمان دردها كمك كند . بخوانيد و عمل كنيد تا سالم بمانيد . 
 
 
***********************************************************************************************************
                                                                                                              

پزشك ايراني

( شفا در دستان پزشکاني است که در درمان تفکر الهي دارند )

 

در گذشته به پزشكان ايراني حكيم هم مي گفتند ، چون يك پزشك علاوه بر طبابت بايد علوم اخلاق ، منطق ، فلسفه ، نجوم و طبيعت را مي آموخت و بعدبه مداواي بيماران مي پرداخت . در دنيا پزشكان ايراني در گذشته در بهترين مكتب اخلاق پزشكي آموزش ديده و آن را بكار مي بستند ، بوعلي سينا كه نامش در طب سنتي ايران مي درخشد ، به تمام اين علوم زمان خود احاطه ي كامل داشت ، كه اين موضوع در كتاب قانون      بوعلي سينا به وضوح احساس مي شود در اينجا سؤال مطرح مي شود ؟ چرا بايد يك طبيب به علوم ديگري كه گفتيم تسلط داشته باشد ؟ جواب اين سؤال به آفرينش موجودات عالم بر مي گردد  و پيچيدگي وجود انسان ،در ارتباط جسم و جان و طبيعت پيرامون آن ، كه به فرموده يك حديث قدسي براي انسان آفريده شده است . خداي بزرگ در يك كلام قدسي مي فرمايد : اي انسان همه چيز را براي تو و تو را براي خودم آفريدم اين نشان دهنده ي ارتباط معني دار انسان با تمام آفرينش است .

پزشکي که مي خواهد بين انسان و خدا واسطه شفا قرار بگيرد بايد ، خدا ، طبيعت ، رموز آفرينش ، اخلاق ، فلسفه ، منطق ، نجوم و........ ودر نهايت علم پزشکي را به اندازه اي بشناسد که دستش شفابخش بشود .
 
********************************************************************************************************** 
 

اصلاح مزاج و طبع

تمام موجودات جانداروبي جان و همه آنچه در طبيعت هستند تحت نآثير چهار عنصرآب،خاك،هواوآتش بوجود مي آيند كه اين چهار عنصر حالاني را ايجاد مي كنند كه مهمترين هدف آفرينش متعادل كردن آن حالات است كه مزاج نام دارد.آب سردي وتري،خاك سردي وخشكي هوا گرمي وتري وآتش گرمي و خشكي ايجاد مي كند اين حالات منفرد است شامل سردي،گرمي،تريوخشكي يا مركب است شامل سرد وتر،سردوخشك،گرم وترويا گرم وخشك است فصلها مي آيند و مي روند تا مزاج طتيعت را متعادل كنند بهار گرمي و تري، تابستان گرمي وخشكي و زمستان سردي وتري دارد هر مكان در جهان داراي مزاجي است حيوانات وانسانها مزاج مشخصي دارند وقتي در جهان سردي،گرمي،تري وخشكي درتعادل باشد همه چيز امن امان است اما اگرهر يك از اين حالات زياد بشودويا به شدت كاهش يابد دگرگوني،بيماري وحوادث اتفاق مي افتد.

كار خداوند در عالم آفرينش تعادل مزاج است ومتآسفانه تاكنون كار بشر بر هم زدن اين تعادل بوده است كه اثرات ان را در گرم شدن زمين مي بينيم.در ميان موجودات عالم تنظيم مزاج در انسان شايد پيچيده ترين و سخت ترين كار باشد.

انسانها در زندگي روزمره بايد طوري عمل كنند كه مزاجشان هميشه به سمت تعادل حركت كنند.اگرهر رفتارويا كاري كه باعث شودتعادل مزاج بهم بخورد به دنبال آن بيماري ظهور مي كند..

همانطوركه خشم ،تنفر،اظطراب،نااميدي،داروي عارضه دار،تغذيه نادرست،غذاي فاسد

،هواي بد،صداي دلخراش و...مزاج انسان را بهم مي زند آرامش،اميدواري،محبت،داروي طبيعي تغذيه صحيح و سالم،هواي مطبوع ،صداي دلنواز،مزاج انسان رابه سمت تعادل پيش مي برد.

كار پزشك در اين رهگذرچيزي حركت دادن انسان سمت تعادل نيست ،پزشك بايد بداند ،انسان ،فصل ،شهر ها ومكانها ،لباس ،غذا ،داروها ،حالات بيماري و...همه وهمه داراي مزاج است ومزاج آنها را پزشك با تجربه در طب سنتي بايد بداند مثلا"زنجبيل گرم وخشك است ،انگور گرم و تر، وخيار سردو تروسركه سرد وخشك است شهرهاي شمال مثل بابل گرم وتر ،شهرهاي جنوب گرم خشك وشهرهاي مياني سرد خشك وبعضي شهرها ي شمال غرب سرد وتر هستند .بيماريهاي گرم وتر ،كبد صفرا گرم وخشك،استخواني سرد وخشك وبيماريهاي عصبي وچاقي ها سرد تر هستند .

ودهها مثال ديگر كه هر كدام حكايت از مزاج ها است .پس پزشك طب سنتي كارش شناخت مزاج واصلاح آن است ،دربيماريهاريشه مشكلات از سوءمزاج يا عدم تعادل مزاج است .وقتي بيماري ظهور مي كند ،تعدل بدن را بيشتر بهم مي زند ودر طول زمان و بر اساس وضعيت فرد بيمار از نظر سن ،جنس ومزاجي اثرات مختلفي را ايجاد مي كند به عنوان مثال يك سوء مزاج باعث افزايش اسيد معده مي شود ادامه اين روند باعث زخم معده مي شود .بيمار در هر مرحله اي كه مراجعه كند بايد ابتدا اصلاح مزاج شود اما اگردر مرحله اول قبل از ايجاد زخم مراجعه كند با يك اصلاح مزاج ساده درمان مي شود اما اگر در مرحله زجم معده مراجعه كندهم بايدبصورت عمومي با داروها وروشهاي طبيعي اصلاح مزاج شود وهم بصورت موضعي زخم با داروهاي خاص مثل عسل يا شيرين بيان درمان بشود در استفاده از داروهاي موضعي هم بايد به مزاج داروي بيمار وبيماري توجه شود.

ويا مثلا "كسي كه دچار يك افسردگي شديد بوده و مجبور به كارهاي سنگين است به دليل شلي عضلات كمر در اثر افسردگي ابتدادچار درد شديد كمر بدون عوارض استخواني ميشوداگردراين مرحله مراجعه كند با يك اصلاح مزاج وبادكش براحتي قابل درمان است اما اگربيماري وكار سخت ادامه پيدا كند مهره ها وديسك بين مهره اي در كمر آسيب ببيند به نخاع فشار وارد شده ومشكل ديسك كمر ودردعصب سياتيك در پاها ايجاد مي شودكه در اين مرحله اگر مراجعه شود علاوه بر اصلاح مزاج ،نياز به حجامت ،زالودرماني يا فصد (رگ زدن)وورزشهاي مختلف نيز پيدا مي كند .پس پزشك با تجربه طب سنتي هر روش درماني رابا اصلاح مزاج شروع مي كند .ودر كناراصلاح مزاج با داروها وروشهاي خاص اثرات موضعي بيماري را نيز درمان مي كند

اصلاح مزاج صفراوي ( گرم و خشک) :

براي اصلاح غلبه گرمي و خشکي از سردي و تري مثل : آلبالو ، خيار ، آلو ، هندوانه ، تمبر هندي ، کاهو ، آب و.... بايد استفاده کرد 

 

اصلاح مزاج دموي ( گرمي و تري ) : 

براي اصلاح غلبه دم ( خون ) بايد بيشتر از سردي و خشکي مثل سرکه ، رب انار ، گشنيز ، زرشک ، آبليمو ، و.... استفاده کرد

اصلاح مزاج بلغمي ( سردي و تري ) :

براي اصلاح غلبه بلغم بايد از گرمي و خشکي مثل : زنجفيل ، سياهدانه ، اسفند ، دارچين ، فلفل ، زعفران و.... استفاده کرد

اصلاح مزاج سودا ( سردي و خشکي ) :

براي اصلاح غلبه سودا بايد از گرمي و تري مثل عسل ، انگور ، خرما ، ارده و.... استفاده کرد

البته اصلاح مزاج بايد حتماً توسط پزشکان با تجربه طب سنتي انجام شود .

***********************************************************************************************************  
 

تغذيه ايراني :

تغذيه جزئي از زندگي ايرانيان بوده است. يعني در زندگي عادي آداب تغذيه رعايت شده تا سلامتي حفظ شود ،  به همين دليل ايرانيان قوي ترين و سالم ترين مردم دنيا بوده اند . تغذيه در ايران مثل بسياري از روشهائي كه گفتيم تدابير بسيار ارزشمندي دارد ، غذاي ايراني طبيعي بوده و هيچ ماده افزودني نداشته است . اكثر مواد غذائي گياهي و معدني بوده و غذاي حيواني در رتبه ي دوم قرار داشته است. چون گياهان از نظر جنس و مبدأ خلقت به انسان نزديك ترند ،  اما حيوانات ابتدا گياه مي خورند بعد رشد مي كنند و در مرحله ديگر غذاي انسان هستند ،  مسيري كه گياه در بدن حيوان طي مي كند تا به بدن انسان برسد ، مي تواند منشأ تحولاتي باشد ، که اين تحولات در بسياري از مواقع ، مضر بوده و سموم مختلفي را توليد مي كند ،  به همين دليل غذاي گياهي نسبت به غذاي حيواني بيشتر توصيه شده است . نحوه آماده كردن غذا و ظروف غذا نيز طبيعي بود تا سلامتي غذا را حفظ كند ، بهترين ظروف غذا مسي وسنگي بوده و بهترين آماده كردن غذا به صورت كبابي و آب پز مي باشد  و كمتر از غذاهاي سرخ كدني استفاده شده است . نحوه استفاده از غذا بر اساس مزاج انسان و مزاج غذا است . در همين راستا غذاها را براساس سردي ، گرمي ، تري و خشكي تقسيم كرده اند . به عنوان مثال انگور گرم و تر ، خيار سرد و تر ، برنج سرد و خشك و زنجفيل گرم و خشك است و به همين ترتيب براي تمام غذاها مزاجي مشخص تعيين شده است . هر كس مزاج گرم دارد بايد غذاهاي سرد بيشتر از گرم استفاده كند و برعكس كسي كه مزاج سرد دارد بايد غذاي گرم تر بيشتر از سردي استفاده كند . در فصول مختلف ، ايرانيان ، غذاهاي مختلفي مصرف مي كردند . چون هر فصل داراي مزاجي خاص است . زمستان سرد و تر ، بهار گرم و تر ، تابستان گرم و خشك و پاييز سرد و خشك است ،  پس بايد در زمستان غذاهاي گرم وخشك بيشتر ، در بهار غذاهاي سرد و خشك ، تابستان سرد و تر و در پاييز غذاهاي گرم تر و بيشتر مصرف بشود .

آداب تغذيه در ايران با روشهاي تغذيه جديد و مدرن كاملاً متفاوت است . اكثر روشها و توصيه هاي تغذيه جديد و مدرن بيماريزا و مضراست و به هيچ عنوان در طب سنتي ايران توصيه نمي شود ، كه به بعضي از اين تفاوت ها اشاره مي كنم . در تغذيه ايراني ظروف غذا سنگي يا مسي است ، كه شفابخش بوده و در حفظ سلامتي اثر مستقيم دارند ،  اما در زندگي مدرن از ظروف تفلون آلومينيومي و پلاستيكي بيشتراستفاده مي شود، كه تنها مفيد نيستند بلكه اكثرا مضر و حتي سرطان زا هستند . در تغذيه ايراني رعايت مزاج از مهمترين اصول است ، اما درتغذيه مدرن هيچ اثري از توصيه مزاجي نيست و مزاج در آن جايگاهي ندارد ،  ايراني تا غذا با مزاجش سازگار نباشد استفاده نمي كند ، اما در مدرنيسم مي گويند ، اين غذا را مصرف كن ، مهم نيست كه چه مزاجي دارد .

در تغذيه ايراني دو وعده ي غذا در روز آن هم صبحانه و شام توصيه مي شود و شام اول شب است . اما در تغذيه مدرن شام را دشمن مي دانند و مي گويند ساده استفاده شود و بيشتر سه وعده غذائي توصيه مي شود . در تغذيه ايراني غذا به صورت طبيعي استفاده مي شود ،  اما در تغذيه مدرن اكثر غذاها يخ زده ، پاستوريزه شده و ..... استفاده مي شود ، كه به همين دليل ماده مؤثره ي غذا در اثر اين اعمال از بين مي رود . در تغذيه ايراني روغن حيواني ، نان طبيعي بخصوص سنگك ، نمك بدون يد و آب چشمه توصيه مي شود . كه همگي شفابخش هستند اما در تغذيه مدرن روغن نباتي با مواد افزودني ، نان ماشيني ، نمك يد دار و آب معدني كه در ظروف نگهداري مي شود توصيه مي شود كه همگي مضر هستند . در تغذيه ايراني به هيچ عنوان مواد افزودني توصيه نمي شود ، اما در تغذيه مدرن اكثر غذاها با مواد افزودني كه بسيار مضرو در بعضي موارد سرطان زا هستند استفاده مي شود . و نتيجه اينكه تغذيه ايراني ، طبيعي ، شفا بخش و دواي همه دردهاست .
 

 

انتخاب غذا بر حسب طبع و مزاج فرد

در طب ايراني تئوري بنياديني داريم به نام اخلاط چهارگانه (سودا و صفرا و بلغم و خون) و نيز مفاهيم سردي و گرمي كه اساس اين طب و تمام راه كارهاي بهداشتي و درماني آن بر اين تئوري و مفاهيم بنا نهاده شده است. غذا و اصول تغذيه نيز از اين تئوري اخلاط چهارگانه و سردي و گرمي پيروي مي‌كند.

هر انساني به طور سرشتي و ژنتيكي داراي طبيعتي است كه يا سرد است يا گرم . طبيعت گرم يعني فرد گرمايي است (تحمل گرما را ندارد و هواي خنك براي وي مناسبتر است) در زمستان لباس كم مي‌پوشد. آب زياد مي‌خورد. ميل به خنكي‌ها و غذاهاي سرد نظير ماست و خيار و ترشي دارد. در صورت مصرف غذاهاي گرم نظير عسل و خرما و دارچين ، بدن او دچار التهاب شده و ممكن است جوش و خارش و كهير پيدا كند. صورت او سرخ و دستانش داغ است، پر انرژي است . طبيعت سرد يعني فرد سرمايي است (تحمل سرما را ندارد و هواي گرم براي وي مناسب تر است) در زمستان لباس زياد مي‌پوشد. آب كم مي‌خورد. ميل به گرمي‌ها و غذاهاي گرم نظير عسل و كنجد ، زنجبيل و شيريني‌ها دارد. در صورت مصرف غذاهاي سرد نظير ماست ، خيار ، دوغ ، گوشت گوساله دچار ناراحتي‌هايي نظير آبريزش دهان ، پرخوابي ، درد اندام‌ها و استخوان درد ، سستي عضلات و كسالت و بي حالي و بي حوصلگي خواهد شد. به غير از گرمي و سردي طبيعت خشكي و تري هم داريم. امتزاج خشكي و تري و گرمي و سردي صفات اخلاط چهارگانه را تشكيل خواهد داد.

اخلاط چهارگانه تركيباتي هستند سيال و مايع كه بدين گونه شكل مي‌گيرند :

غذايي كه ما مي‌خوريم در كبد تغيير ماهيت داده و فعل و انفعالاتي روي آن صورت مي‌گيرد و به چهار شكل در مي‌آيد : تركيبي قرمز متمايل به زرد به نام صفرا ، كه به هضم غذا كمك مي‌كند ، حركات روده را مي‌افزايد ، مسير گردش خون در عروق را باز مي‌كند ، تيزي و حدت ذهن مي‌دهد و كاركرد مغزي را مي‌افزايد. صفرا ضد عفونت‌هاست. صفرا از تمام خلط‌ها سبك تر بوده و در صدر خواهد ايستاد. تركيب ديگر سرخ رنگ است و نام دم يا خلط خون به خود مي‌گيرد كه حامل اكسيژن و مواد غذايي به بافت‌ها و سلول‌هاي بدن است و لايه‌ي دوم و پايين تر از صفرا خواهد ايستاد. تركيب سوم قرمز صورتي يا قرمز كم رنگ است كه پايين تر از دم (خون) خواهد ايستاد و بلغم نام دارد و وظيفه‌ي آن تسهيل كار مكانيكي و لغزش مفاصل روي هم ، تشكيل بافت عصبي و سلول‌هاي مغزي ، آب ميان بافتي و شبكه‌هاي لنفاوي مي‌باشد.

تركيب چهارم قرمز تيره و جگري رنگ است كه سودا نام دارد و پايين ترين لايه و سنگين ترين خلط است. وظيفه‌ي طبيعي آن تحريك اشتها ، تشكيل بافت استخواني خواهد بود. صفرا طبيعت گرم و خشك دارد. سودا طبيعت سرد و خشك دارد. دم طبيعت گرم و تر دارد. بلغم طبيت سرد و تر دارد.

اين اخلاط چهارگانه با يكديگر تعامل و تعادلي دارند كه در مسير گردش خون در جايگاه‌هاي طبيعي خود به ميزان تعريف شده و متعادل قرار گرفته و وظايف ذاتي خود را انجام مي‌دهند. مشكل درد و بيماري‌ها از آن جا آغاز مي‌گردد كه اين قرارگيري در جايگاه خاص به هم بخورد و يك يا چند خلط وارد جايگاه ديگري شده (خلط نابجا) و يا اين كه كمتر و بيشتر از حد مورد لزوم در مكاني حضور يابند و يا اين كه كيفيت آن‌ها ضايع شده و به اصطلاح خلط‌هاي فاسد و بد تشكيل شود.

در عالم خلقت علاوه بر انسان‌ها تمام جانداران و حتي موجودات بي جان (گياهان ، جمادات ، نباتات ، حيوانات) و حتي رنگ‌ها و تصويرها و فضاها و هواها و جغرافياي سرزمين‌ها و داراي طبع و مزاج خاص خود هستند ، كه بحث جداگانه‌اي مي‌طلبد.

هر ماده‌ي غذايي بسته به طبع و مزاج خود ، وقتي وارد بدن مي‌شود موجب توليد اخلاط چهارگانه مي‌گردد. اما يك خلط را بيشتر توليد خواهد كرد. مثلاً كاهو طبع سرد و تر (بلغم زا) دارد و پس از مصرف آن خلط بلغم خون افزايش مي‌يابد. زنجبيل گرم و خشك است (صفرازا) و پس از مصرف آن خلط صفراي خون افزايش مي‌يابد و به همين شكل برنج سرد و خشك (سودازا) و انگور گرم و تر (خون ساز يا خون زا) است.
 
**********************************************************************************************************
 
 

آداب تغذيه در طب سنتي ايران

غذا هم شفاست و هم بلا

خداوند براي تمام موجودات عالم غذاهائي مطابق ساختار بدن آنها آفريد . که هر موجودي برحسب نوع ساختار بدن و نياز خود براي رشد ، نمو وحفظ سلامتي از غذاي خاصي استفاده کند . در بين موجودات عالم ساختار بدن انسان بدليل آنکه جايگاه ويژه اي در عالم خلقت دارد مهمتر و پيچيده تر است . به طوري که مصرف غذا براي انسان همچون حساب رياضي داراي قواعد بسيار منظم و حساب شده است ، که اگر انسا ن بر اساس اين قواعد تغذيه کند به سمت سلامتي حرکت مي کند ، اما اگر در خلاف جهت اين نظم گام بردارد به سمت بيماري پيش خواهد رفت . در طب سنتي ايران ، قواعد و حساب و کتاب در تغذيه را آداب تغذيه مي گويند و به بياني ديگردر خلقت انسان و غذاي او ، رمز ورازي نهفته است که جزئي از قوانين نظام آفرينش است .

اما شايد خوانندگان ژرف نگر سايت درمان ايراني بپرسند ، آيا طب سنتي ايران کاشف اين اسرار خلقت در تغذيه است ؟ آيا اين مکتب حفظ سلامتي مي تواند پاسخگوي محققين علم تغذيه باشد ؟ و سوال مهمتر اينکه چطور مي شود به منابع علم تغذيه در طب سنتي ايران اعتماد کرد ؟

هر چند براي پاسخ گوئي به اين سوالات کليدي نياز به بيان فلسفه خلقت در نظام سلامتي داريم ، و بايد تاريخ پر افتخار طب سنتي ايران را مرور کنيم ،  اما در جلسات گذشته اشاره اي به هزاران سال حفظ سلامتي و درمان دردها در مکتب طب سنتي ايران کرديم و گفتيم سلامتي مردم ايران در طول هزاران سال ، بدون استفاده از کشورهاي ديگر، تنها در ايران و با دانش علم پزشکي ايراني حفظ شده است . در اين مکتب عظيم ، در طول زمان ،  با مطالعه ، تحقيق ، و از همه مهمتر کسب تجربه ، رمز و راز دانش تغذيه کشف شده و در طول هزاران سال به اجرا در آمده است . يعني مردم ايران با استفاده از آداب تغذيه خود در گذشته سالم ترين ، قوي ترين وشاد ترين مردم دنيا بوده اند . که ارزش اين دانش نجات بخش ، در قرن 21 حتي سازمان بهداشت جهاني را بر آن داشته است که از اين معلومات مجرب استفاده کند ، و در کشور ما در حال حاضر تخصص طب سنتي ايران در دانشگاههاي علوم پزشکي در حال تدريس است و آداب تغذيه در طب سنتي ايران به واحد هاي درسي دانشگاهي تبديل شده است و اين اتفاق ميمون ، يعني قبول ، و اعتماد مراکز علمي و پزشکي به آداب تغذيه در سنت ايرانيان است .

 آداب تغذيه :  

1-               نوع غذا :

-          مزاج غذا را بشناسيد و بر اساس مزاج انتخاب ، و ميل کنيد.

-         در يک ديدگاه کلي خانمها داراي مزاج سرد آقايان داراي مزاج گرم هستند.

-         آنهائي که مزاج گرم دارند: غذاهاي سرد بيشتر وغذاهاي گرم کمتر ميل کنند . وآنهائي که مزاج سرد دارند: غذاهاي گرم بيشتر و غذاهاي سرد کمتر ميل کنند.

-         مزاج خود را از پزشک طب سنتي سؤال کنيد.

-          حتماً طبيعي باشد و مواد افزودني به هيچ عنوان نداشته باشد.

-          غذاي حيواني کمتر و غذاي گياهي بيشتر ميل کنيد.

-          از غذاي سرخ کردني پرهيز کنيد. غذاي آب پز و کبابي بيشتر استفاده کنيد.

-          نان سنگک، روغن حيواني( روغن زرد) ، آب چشمه (که در کوزه نگهداري شود)و نمک طبيعي ميل کنيد.

-          از آب يخ ، غذاهاي بازاري وغذاهاي فريز شده و کنسرو شده پرهيز کنيد.

-          بجاي سالاد بيشتر سبزي جات ميل کنيد.

-          در هر فصل غذاي آن فصل را ميل کنيد.

2-               ظرف غذا :

-          بهترين ظروف غذا ، ظروف مسي ، ظروف سنگي  براي غذاو کوزه براي آب هستند.

-         به هيچ عنوان از ظروف تفلون وپلاستيکي استفاده نکنيد.

-        ديگ مسي ، سماور و قاشق برنجي، ملاقه و کفگير آهني ، سفره پارچه اي از نخ طبيعي و ليوان شيشه اي يا کاسه برنجي براي آب ، بشقاب مسي ، برنجي و.. استفاده کنيد.

3-               نحوه غذا پختن : 

-         غذا را به آهستگي بپزيد .

-         درحين غذا پختن بياد خدا وند باشيد و در آرامش وبا شادي غذا بپزيد . چون عصبانيت در حين غذا پختن مطمئن باشيد که در کيفيت غذاي شما موثر خواهد بود.

-         به هيچ عنوان از فر يا زود پز استفاده نکنيد.

-         غذائي که روي آتش طبيعي پخته شود بي نظير است اما اگر در آپارتمان زندگي مي کنيد در هفته يک بار در طبيعت غذاي تان را روي آتش طبيعي بپزيد.( البته مواظب طبيعت باشيد چون ضامن سلامتي ماست)

4-               نحوه غذا خوردن :

-         غذا را با نام وياد خدا آغاز کنيد.

-         غذا را با دست ميل کنيد .

-        خيلي آهسته غذا بخوريد.

-        غذا را خوب بجويد.

-         وسط غذا در حد امکان آب ننوشيد.

-         بلا فاصله بعد از غذا خوردن دراز نکشيد.

-         بدون کفش و با لباس را حتي غذا ميل کنيد .

-         قبل از سير شدن دست از غذا بکشيد.

5-                 غذا هاي خوب: عسل ، سرکه ، سکنجبين ، گوشت بره ، گوشت مرغ محلي ، گوشت ماهي دريا، برنج ايراني، نان سنگک ، روغن حيواني ، آب چشمه ، آب ميوه طبيعي ، سبزيجات با کود طبيعي ، ميوه با کود طبيعي ، آش هاي ايراني ، آبگوشت ايراني، چاي گياهي ، چاي سبز به جاي چاي سياه ، ادويه براساس مزاج و فصل، آبغوره ، .................

6-                 غذا هاي بد : چيپس ، آدامس ، بستني ، سس مايونز ، نوشابه گازدار ، پفک ، پيتزا ، شيريني بازاري ، شکلات ،سرخ کردني ها ، مرغ بازاري، زرشک پلو با مرغ ( بخصوص در زمستان) ، عدسي در هواي سرد ، کنسرو و کمپوت، گوشت گاو ...............
**********************************************************************************************************

گياه درماني ايراني :
 
مكاتب جديد پزشكي جهان اعتراف نموده اند ، كه روشهاي درماني مدرن امروز جوابگوي بشر نيست . در بعضي از موارد نه تنها درمان كننده نيست بلكه مضر و تخريب كننده است ، به همين دليل از سالهاي اخير به فكر استفاده از داروهاي طبيعي و گياهي افتاده اند . هر چند اين بازگشت به طبيعت مثبت ارزيابي مي شود ، اما متأسفانه باز هم سايه ي مدرن درماني در اين داروهاي طبيعي مشهود است ، بطوريكه داروهاي طبيعي را با همان مكانيسم و روشهاي مدرن تجويز مي نمايند ، كه اين خود يك مدرن درماني در طبيعت و سنت است ، كه كاملاً نادرست و غلط است و بجاي آنكه بتواند كاستي هاي طب مدرن را جبران كند به طب سنتي و طبيعي لطمات جبران ناپذيري را وارد مي كند . براي جبران اين نقص ، درمان ايراني را توصيه مي كنيم چرا؟ چون كه اين روش درماني تنها مي تواند براي استفاده از داروهاي طبيعي كاربرد داشته باشد ، چون در روش ايراني تجويز داروها ، بخصوص گياهان براساس مزاج و طبيعت انسان و گياه انجام مي شود ، تا بتواند اثر خود را به نحو احسن انجام دهد . هر گياه ، در درمان ايراني قبل از آنكه براي درمان درد تجويز شود ، بايد مزاجش مشخص شود ، بعد اگر با مزاج بيمار سازگار بود ، براي بيمار نسخه شود ، مثلاً اگر كسي مبتلا به سر درد باشد ما بلافاصله براي آن داروي مسكن گياهي تجويز نمي كنيم ، چون هر بيماري در درمان ايراني ناشي از اختلال مزاج است با شگردهائي كه در تشخيص داريم متوجه مي شويم كه سر درد بيمار ناشي از كدام اختلال مزاجي است . مثلاً اگر فردي با غلبه گرمي و تري دچار سردي شده است بايد به او سرکه ، سماق ، آبغوره و .... تجويز كنيم تا مزاجش به سمت سردي و خشكي برود و به تعادل نزديك شود ،  در اين صورت سردي بيمار درمان مي شود مگر در صورتيكه سر درد ناشي از يك اختلال آناتوميك مثلاً توده اي در سر باشد كه درمان فرق مي كند . حال سر درد اگر در خانم يا آقا ، كودك ، جوان ، ميانسال ، پير ، درمانش فرق مي كند و براي سر درد هر كدام از اين بيماران گياه خاصي توصيه مي شود ، درصورتيكه در گياه درماني مدرن براي تمام سر دردها يك گياه خاص توصيه مي شود كه اين كاملاً غلط است . سر درد به دو گونه اتفاق مي افتد يا مستقيماً بدليل مشكلات اعصاب است ، كه آن هم غير مستقيم ناشي از اختلال مزاج است يا اينكه سر درد بدليل اختلال مزاج اتفاق افتاده است . اگر بيماران بدليل مشكلات اعصاب سر درد داشته باشند، ما شايد با يك گياه معروف مثل سنبل الطيب موقتاً دردش را كاهش دهيم . اما در طولاني مدت بايد اصلاح مزاج شود ولي اگر سر درد از اختلال مزاج بطور مستقيم باشد ، ما به هيچ عنوان ابتدا از گياهان مسكن استفاده نمي كنيم . هرگياهي كه مزاج بيمار را متعادل كند استفاده مي كنيم . با اين مثال مهم در مورد سردرد ، اميدوارم موضوع را روشن كرده باشم . ما در درمان ايراني به هيچ عنوان حق نداريم يك گياه را بدون در نظر گرفتن مزاج آن و انسان ، تجويزكنيم . اما درگياه درماني مدرن ، گياه مثل استامينوفن و ديگر داروهاي شيميايي تجويز مي شود ، كه در بعضي موارد مي تواند اثر معكوس داشته باشد . مثلاً خانمي كه بدليل غلبه بلغم دچار سر درد شده است ، اگر بدون اصلاح مزاج فقط به او گياه سنبل الطبيب كه مسكن گياهي است تجويز كنيم درمان نمي شود ، حتماً بايد اين خانم گياه بلغم زدا مثل سياهدانه ، زنجفيل و يا اسفند بدهيم بعد از غذاهاي بلغم زا مثل دوغ ، ماست ، سركه و ترشي و .... منع كنيم تا سر درد بيمار درمان شود . درحال حاضر بسياري از داروهاي گياهي به اين دليل اثر ندارد كه مثل استامينوفن ساخته شده و همانطور هم تجويز مي شود ، به عنوان مثال داروي گياهي آنتي ميگرن گياهي را من هنوز نديده ام كه بتواند حتي يك مورد سر درد ميگرني را بطور كامل درمان كند .
اما با استفاده از گياهان داروئي بر اساس اصلاح مزاج ، سر درد ميگرني هزاران نفر را بطور كامل و قطعي درمان كرده ايم و جالب اين كه بسياري از اين بيماران بدون آنكه مسكن گياهي مصرف كنند درمان شده اند . مثلاً بيماراني كه غلبه بلغم دارند را با سياهدانه ( كه مسكن نيست ) و يا زنجفيل ، آنهائيكه غلبه خون دارند را با سركه ، انار و ... و بيماراني كه غلبه صفرا دارند را با سكنجبين ، عسل و ... داروهاي ديگر كه هيچكدام مسكن نيستند درمان نموده ايم . پس گياه درماني هم آدابي دارد ، كه تنها در روشهاي طبيعي و سنتي نهفته است ، نه در روشهاي مدرن كه قبلاً امتحان پس داده و اشتباه بوده است ، گياه يك داروي طبيعي است و دست ساز بشرنيست ، بلكه فرستاده ي خداوند است ،  پس تجويز آن هم بايد بصورت طبيعي و با الهام از آفرينش موجودات انجام شود ، طب مدرن نمي تواند با دخالت در طب سنتي روشهاي خود را القاء كند . اما مي تواند با كمك طب سنتي كاستي هاي خود را آنگونه كه طب سنتي دستور مي دهد جبران كند .
 
  

حمام ايراني :

حمام در طب سنتي ايران يكي از مهمترين روشهاي حفظ سلامتي است، به طوري كه حمام هاي ايراني وظيفه يك درمانگاه را انجام مي دادند . امروز حمام تنها يك اتاق بسيار كوچك است كه به دليل فضاي خيلي كم مملو از بخارات ايجاد شده مضراست . به همين دليل انسان امروزي، چند دقيقه بيشتر در حمام طاقت نمي آورد و سريع بيرون مي آيد . و كاري كه بايد براي حفظ سلامتي در حمام صورت پذير انجام نمي شود ، هدف از حمام امروزي تنها شستن پوست ، آن هم با صابون ها و شامپوهاي شيميايي است ، كه خود نيز براي سلامتي مضر است و به بقيه بدن كاري ندارد ، حمام امروزي هم به پوست لطمه مي زند و هم براي احشاء بدن مضراست چون فضاي بسيار تنگ و كوچكي دارد و اجازه نمي دهد بخارات فاسد از بدن خارج شود ، زيرا زياد ماندن در آن خفه كننده است . چون به دليل فضاي کوچک خيلي سريع مملو از بخارات مضر مي شود.

آب در حمام جديد بيشتر از بيرون و بلافاصله بر روي پوست مي ريزد و فقط شستشو مي دهد ، در صورتيكه نقش آب در حمام ايراني يك دارو و دواي جامع براي شستشوي درون و بيرون بدن انسان است . هواي حمام امروزي بسيار آلوده و مضر است نام آن را حمام دقيقه اي مي توان گذاشت ، چون هر چه زمان مي گذرد هواي آن آلوده تر و غير قابل تحمل تر مي شود . در و ديوار حمام هاي امروزي مملو از آهن و در و پنجره هاي فلزي و آلومنيومي است كه خود براي بدن مضرهستند ، بخصوص موقعي كه گرم شده و حرارت از آنها بر مي خيزد . اما در حمام ايراني ابتدا فضا از خشت و گل ساخته مي شود و حتي يك قطعه آهن و يا هر فلز ديگري در ساخت آن استفاده نمي گردد . فضاي حمام بزرگ و داراي بخشهاي مختلف براي اصلاح مزاج و طبع است . بخارات حمام مفيد بوده و آلوده نمي شود . در و ديوار حمام بهترين وسيله تبادل ذرات داخل حمام است . هر چند با استفاده از فضاي داخل حمام ايراني ، غربيها سونا ساخته اند ، اما متأسفانه هر كدام از اين سونا ها معايبي دارد كه در مقايسه با حمام ايراني براي حفظ سلامتي كار مفيدي انجام نمي دهد . حال سؤال اين است كه بهترين هدف از فضا و ساختار حمام ايراني چه بوده؟ يكي از شش اسباب حفظ سلامتي تدابير در استفراغ است ، حمام ايراني بهترين مكان براي استفراغات مناسب بوسيله بخار ، آب و عرق است . بهترين حمام آن است كه بنايي قديمي داشته باشد ، چون بوي رايحه مواد تشكيل دهنده ساختمان آن استشمام نشود و فضاي حمام را آلوده نكند . زيرا بخار مواد سازنده ساختمان مضر قلب و روح و باعث خشكي و گرمي بيش از حد هواي حمام مي شود . حمام بايد فضاي كافي داخلي داشته باشد تا هوائي كه از نفس مردم در داخل آن به هوا مي رود بدليل تنگي فضا به ريه و اعصاب و نهايتاً قلب آسيب نرساند ، و روح را آزرده نكند . آب حمام بايد شيرين باشد يعني بهترين آب براي شستشو و نوشيدن باشد ، تا باعث رطوبت سالم بدن شود و مواد مضر و سنگين در آن وجود نداشته باشد يا باعث اذيت و بيماري بدن نشود . در اين مورد حمام آب شيرين براي انسانهاي سالم است ، حمام ايراني براي افراد مريض با آب هاي مختلف استفاده شود ، مثلاً حمام آب شور براي بيماراني كه مبتلا به ورم در مفاصل ( آب آوردن مفاصل ) و آسيت ( آب آوردن شكم ) هستند بسيار مفيد است و آب شيرين براي اين بيماران جهت حمام كردن توصيه نمي شود . حمام بايد در گرمي ، سردي ، خشكي و تري طوري باشد كه به اعتدال مزاج انسان كمك كند . در نقاط مختلف حمام ، فضا بايد طوري باشد كه آنهائي كه سرد مزاج هستند آب و هواي گرم پيدا كنند و آنهائي كه گرم مزاج هستند آب و هواي سرد تر بيابند . در حمام ايراني توصيه مي شودبا افراد فاضل ، اديب و دوستان عاقل انجام شود تا بيان كلام خوب و خوش ، باعث نشاط و انبساط روح و نفس بشود . در حمام ايراني براي ورود و خروج از حمام برنامه بسيار جامعي در معماري انجام مي شود ، بطوري كه زمان ورود و خروج سه خانه و يا سه ايستگاه براي تنظيم دما و مزاج بدن انسان وجود دارد ، تا در زمان ورود وقتي كه انسان از هواي بيرون به داخل هواي حمام وارد مي شود،

بدن دچار تنش و سوء مزاج از نظر خشكي ، تري ، سردي و گرمي نشود و هنگام خروج هم تا بيرون حمام سه خانه وجود دارد ، تا بدن انسان كه در هواي حمام بوده به تدريج با هواي بيرون برسد و به آن عادت كند . براي رساندن آب به بدن هم آدابي وجود دارد ، اول به هنگام ورود به حمام پاها بايد از آب خيس شود ، بعد بر سر و ساير نقاط بدن آب برسد . در سه خانه اي كه گفتيم آب از نظر سردي و گرمي فرق مي كند ، بعني هر خانه آب مخصوص خود را دارد تا بدن را از نظر سردي و گرمي متعادل كند . در كل بايد اينطور گفت كه ورود از بيرون حمام از هواي سرد به هواي گرم حمام و خروج از حمام گرم به هواي سرد بيرون بايد به تدريج انجام شود . و در نهايت حمام كردن براي انسان سالم شروطي دارد كه بايد رعايت شود .

اول : بسيار توقف نكند .

دوم : آب نيم گرم بر بدن زياد بريزد .

سوم : بعد از كار سخت نبايد حمام كند .

چهارم : داخل شدن به حمام بايد بتدريج باشد .

پنجم : آب را بيشتر از هوا استفاده كند .

ششم : بخور گياهان سرد مزاج در حمام انجام شود .

هفتم : از آب شيرين حمام كند .

هشتم : با شكم پر حمام نكند .

نهم : با شكم خيلي خالي و گرسنه حمام نكند .

دهم : بعد از نزديكي ( جماع ، ناراحتي و غضب ، شادي زياد ) حمام نكند .
 
 
علم پيشگيري در درمان ايراني :


( حفظ سلامتي)
   

يكي از عجايب طب سنتي ايران بخش پيشگيري آن است كه هيچ كلامي را در اين مورد از ياد نبرده است  هر آنچه در آفرينش موجود ات لازم بوده ، بكار گرفته و تجربه كرده ، تا بدن انسان را در مقابل ابتلا به بيماريها حفاظت كند.

 مباحث بسيار با ارزش در مورد حفظ سلامتي در طب سنتي ايران مطرح شده است ، بطوري كه بعضي از پزشكان بزرگ ايراني مثل جرجاني يكي از بخش هاي مهم كتاب اعراض الطبية و المباحث العلاثيه خود را به تدابير مهم حفظ الصحه (علم پيشگيري) اختصاص داده است . بطور خلاصه مي توان گفت مهم ترين وظيفه پزشك ايراني حفظ سلامتي مردم خود ، قبل از بيمار شدن بوده است ، چون وقتي مردم بيمار شدند كار پزشك بسيار دشوار تر مي شود زيرا بيماري هزاران چهره دارد گاهي به سادگي درمان مي شود . بعضي مواقع به سختي و نهايتاً شايد لاعلاج بوده و قابل درمان نباشد . پس چه بهتر كه در يك مكتب درماني روشهائي باشد تا انسان يا به بيماري مبتلا نشود و يا اينکه اگر مبتلا شد ، آنقدر سيستم ايمني انسان قوي باشد كه درمانش راحت تر باشد . يكي از مهم ترين افتخارات هر طبي حفظ الصحه (علم پيشگيري) آن است كه در طب سنتي ايران از تمام مكاتب پزشكي دنيا بيشتر به آن توجه شده است.

 طب سنتي ايراني از يك طرف پزشک را انساني حكيم و الهي مي سازد و از طرف ديگر به انسان به عنوان يك موجودي كه داراي ابعاد روحي و جسمي است نگاه مي كند و درنهايت خود را وسيله اي براي تحقق شفاي الهي مي داند، چون ما هميشه در درمان ايراني به اين نكته توجه داريم كه دوا از ما و شفا از خداوند قادر و متعال است ، پس به دنبال راههائي مي گرديم كه در عالم آفرينش خداي بزرگ مقرر فرموده اند .

 حال راهكارهاي علم پيشگيري را به اختصار معرفي مي نمائيم . در اين روش پيشگيري اسباب تندرستي و بيماري شش چيز معرفي مي شود :

 1 هوا

2 حركت و سكون

3 بيداري و خواب

4 طعام و شراب

5 - استفراغ و احتقان

6 اعراض نفساني

تدابير مهم و علمي در اين شش سبب ما را هر روز سالم تر از گذشته كرده و از ابتلا به بيماريها در امان مي دارد . به عنوان مثال مهمترين تدابير در تغذيه يا طعام و نوشيدني هاست كه اگر بر اساس اصول و مباني درستي انجام شود هم شفا و هم دواست در تدبير تغذيه ميزان ، نوع مزاج و ظرف غذا به طور دقيق و مؤثر تشريح شده است و بخصوص نحوه غذا خوردن ، غذا پختن و چيدن سفره از موارد مهم تغذيه در طب سنتي ايران است پس ما براي آنكه سالم بمانيم :

1 -  بايد از هوا بر اساس مزاج در فصلهاي مختلف به نحو احسن استفاده كنيم و تدبير هوا را يكي از مهمترين مرز حفظ سلامتي بدانيم .

2 - در استراحت ، حركت و ورزش اصول سلامتي را آنگونه رعايت كنيم كه ما به تعادل مزاج نزديك تر كند .

3 - در تدبير خواب و بيداري در طول روز و شب توجه ويژه اي داشته باشم

 4 - چهارم كه طعام بود را توضيح داديم .

 5 دفع از بدن ( استفراغ ) و نگهداري ( احتقان ) را با تدابيري انجام دهيم كه خون و درنهايت كل اعضاء تميز و سالم بمانند .

 6 در اعراض نفساني مثل اميد ، آرزو ، شادي و غم ، افسردگي و اضطراب ، تدبير كنيم تا با داشتن روح و روان سالم جسم و يا تن سالمي داشته باشيم . چون هر گونه اختلال روحي و عصبي در طولاني مدت مي تواند به جسم ما آسيب برساند . مثلاً كسي كه مدام عصبي و مضطرب است اسيد معده اش بد موقع و به مقدار بيش از انتظار ترشح مي شود ، كه مرور زمان باعث التهاب معده و در نهايت به زخم معده مبتلا مي شود . و جمله آخر در اين بخش آنكه طب سنتي ايران و درمان ايراني حفظ سلامتي را مهم ترين كار دانسته و بهترين تدابير براي آن بكار مي گيرد .   

***********************************************************************************************************

 

 

آفرينش ، طبيعت ، گياه

بحث گياه درماني بدون تشريح آفرينش موجودات ،كاري عبث و بيهوده است، چون ارتباطي بسيار پيچيده بين خلقت بشر و موجودات كرة زمين و گياهان داروئي وجود دارد . خداوند همة موجودات عالم را از 4 عنصر ساخته است و اين چهار عنصر آب ، خاك ، هوا و آتش هستند كه زيربناي خلقت آفريده‌هاي خدادادي است.

كل طبيعت از اين 4 عنصر ساخته مي‌شود و برنامه‌ريزي براي ارتباط موجودات در طبيعت آنقدر حساب شده و پيچيده است كه انسان از مطالعه آن لذت مي‌برد . هيچ جائي در جهان يافت نمي‌شود كه از اين 4 عنصر بي تأثير باشد.

گياهان از آب ، خاك ، هوا و آتش (خورشيد) استفاده كرده رشد و نمو مي‌كنند و اين مواد را به حيوانات و انسانها منتقل مي‌كنند ، حيوانات از گياه تغذيه مي‌كنند و انسان از گياه و حيوان ، پس گياه ، حيوان و انسان از اين چهار عنصر منشأ مي‌گيرند، اين خويشاونيد آنقدر مهم است كه تفكر در آن مي‌تواند هم تضمين كننده سلامت و هم درمان دردها باشد ، خداوند طوري برنامه‌ريزي كرده است كه چيزي از جنس خود انسان بتواند او را حفظ كند، به همين دليل است كه اين همجنس ما در صورتيكه درست استفاده شود هيچ گاه عارضه ندارد.

اين موضوع به ما درس بزرگي مي‌دهد و آن اينكه هيچ دردي نيست كه خداوند در طبيعت داروي آن را خلق نكرده باشد و گياه يكي از داروهائي است كه مهمترين نقش را در حفظ سلامتي و درمان دردهاي بشر دارد.

 


روشهاي درماني طب سنتي

ازآنجائي که خداوند براي هر دردي درمان آن را آفريده است ، انسان کنجکاو وجستجوگر،  در هرنقطه از کره زمين با توجه به دانش بومي خود وتحقيقاتي که انجام مي دهد و با توجه به تجربياتي که در طول زمان بصورت هاي مختلف بدست مي آورد روشهائي را براي حفظ سلامتي و درمان دردهاي خود کشف مي کند و اين کار با ارزش ، به همان دليل فلسفه خلقت است که خدا ، براي دردهاي انسان در زمين درمان آنرا آفريده  است وشگفتي اين فلسفه در آن است که در هر نقطه از کره زمين خداوند با توجه به نياز انسان صدها و هزارها روش و دارو را در اختيار انسان قرار داده ، تا محدوديتي براي حفظ سلامتي او وجود نداشته باشد . ده ها هزار گياه شفا بخش ، صدها و هزارها مواد طبيعي و معدني ، و همه آنچه که مورد نياز است را دراختيار بشر قرار داده است .  در همين راستا انسان توانسه است با کمک هوش خدا دادي خود وبا الهام از فرهنگ و سنت خويش  واستفاده از تجربيات ملل ديگر و گذشتگان در جهان ، روشهاي درماني مختلفي را ابداع نمايد . اين روشها ، وقتي در يک کشور جمع مي شود ، آن را مکتب درماني ، به نام طب سنتي يا همان طب طبيعي مي ناميم  ، که فلسفه آن بر اساس فلسفه خلقت است. در حال حاضر در گوشه وکنار جهان روشهاي مختلفي از درمانهاي طبيعي و جود دارد که هر کدام در نوع خود بسياري از بيماريهاي لاعلاج و صعب العلاج طب مدرن را درمان مي کند . ما در زير نمونه هائي از اين روشها را معرفي مي کنيم
 
***********************************************************************************************************
 

تاثير غذا در پوست و زيبائي 

(در طب سنتي ايران )

ازآنجائيکه غذا داراي مزاج است و انسان هم با تعادل مزاج حفظ سلامتي مي کند ، هر ماده غذائي که وارد بدن انسان مي شود در تمام دستگاهها ، احشاء ، حالات ، بيماري وسلامتي انسان اثر مستقيم دارد ، غذا هاي مختلف با توجه به مزاجي که دارند اثرات متفاوتي در بدن ايجاد ميکنند، غذائي که مزاج قوي تري دارد به سرعت تغيرات خود را نشان مي دهد ، مثل فلفل ، سير ، سرکه ، ترشي و....... اماغذاهائي که مزاج معتدل تري دارند اثرات آرام تري ايجاد مي کنند ، مثل سيب ، نان ، بادام و.........

به عنوان مثال وقتي يک غذاي فلفلي ، يا تند ميل ميکنيد ، بلافاصله بدنتان داغ مي شود ، و احساس گرمي ميکنيد ، ويا اينکه چند خرما ويا گردو مصرف ميکنيد روي صورت شما جوش ويا همان آکنه ايجاد مي شود ، برعکس اگر خيار ، هندوانه ، سرکه ويا ترشي مصرف کنيد احساس سردي و شلي مي کنيد ، اين تغييرات يکي از مهمترين رموز سلامتي است .

اما نکته مهمتر اينکه غذاهاي مختلف که مزاج متفاوتي دارند ، در افراد مختلف هم اثرات متفاوتي را نشان مي دهند ، مثلا در يک فرد خرما حرارت بيشتري ايجاد مي کند ، اما در فرد ديگري خرما حرارت و يا اثرات متفاوتي بوجود مي آورد ، به عنوان مثال يکي از دوستان شما مي گويد که من به محض آنکه يک خرما مي خورم در صورتم چندتا جوش ايجاد مي شود ، اما شما به ايشان مي گوئيد اتفاقا من خرما هرچه ميخورم جوش نمي زنم . اينها نشان مي دهد که غذا علاوه بر اينکه در تمام حالات بدن انسان موثر است ،  بلکه در هر فردي اثر متفاوتي دارد به عبارت ديگر هر فرد بايد براساس مزاج خود غذا بخورد . حتما مي پرسيد ، پس نبايد بعضي از غذا هارا خورد ، بايد در پاسخ گفت تمام غذا ها را مي توان خورد فقط بايد در فصل مناسب و با مصلحات ميل کرد ، حتما مي پرسيد مصلحات چيست ؟ هرغذائي داراي مصلحي است ، به بيان ساده يعني اگرهر غذا، با غذائي که مصلح آن است ميل شود مزاج انسان را بهم نمي زند، به عنوان مثل مصلح دوغ ، فلفل و نعنا است ، مصلح پلو زيره است و.......

ليست مصلحات غذاها

غذا مصلح

1- برنج ، مصلح : زيره‌ي سياه

2- خيار ، مصلح : نعناع و گلسرخ

3- روغن حيواني ، مصلح : عسل و سركه و آبليمو

4- كاهو ، مصلح : سكنجبين

5- ماست ، مصلح : شيره و عسل و سياهدانه

6- گوشت گوسفند ، مصلح : عسل و سماق

7- آش جو ، مصلح : زيره و آبغوره

8- تخم مرغ ، مصلح : دارچين

9- شير ، مصلح : گلاب و هل

10- كره‌ي حيواني ، مصلح : عسل

11- نان گندم ، مصلح : رازيانه و سياهدانه

12- عدسي ، مصلح : گلپر

13- باقلا ، مصلح : گلپر

14- انار ، مصلح : گلاب

15- انواع آش ، مصلح : فلفل سياه

16- دوغ ، مصلح : كاكوتي

17- ماهي ، مصلح : گردو و فلفل سياه

18- آبگوشت ، مصلح : دنبه و آويشن

19- چاي سياه ، مصلح : آبليمو

نكته : بطور كلي سركه ، آبليمو و آبغوره مصلح تمام غذاهاي گرم ، و سياهدانه و عسل مصلح تمام غذاهاي سرد است.

واما پوست :

پوست هم که يکي از دستگاههاي بسيار مهم وحياتي بدن است ، به طور مستقيم تحت تاثير مزاج است . ابتدا اجازه دهيد مطلب جالبي را که در کتاب معجزه گر قانون در طب ابو علي سينا در بخش پوست وزيبائي نوشته است بيان کنم .

ابن سينا در اين بخش از کتاب خود که پوست و زيبائي را فوق تخصصي تاليف نموده ، نکات بسيار با ارزشي را ذکر نموده اند که مي تواند در پوست وزيبائي، دنيا را متحول کند .

در اين کتاب ارزشمند نوشته اند که :

زيبائي پوست به سلامت خون بستگي دارد ، براي زيبا شدن پوست 3 کار مهم بايد انجام داد،

1-   اول با خوردن غذاهاي خون ساز خون سالم در بدن بايد توليد کرد ، مثل خوردن انجير

2-   بعد اين خون تميز را با غذا هائي به سطح پوست بياوريم که در اين مورد باانجير و زعفران بهترين هستند و ماساژ بهترين کار است .

3-   سوم اينکه خون مستهلک شده و مانده و يا به عبارتي کثيف بدن را دفع کنيم که البته اين کار را در دنيا سم زدائي مي گويند .جالب است بدانيد يکي از هنر پيشه هاي معروف هاليود بنام خانم دمي مور براي زيبائي ، جوان شدن و سم زدائي از زالو درماني استفاده کرد و تمام را متوجه خود کرد ، شما کمتر رسانه اي را در جهان پيدا مي کنيد که اين کار دمي مور را مخابره نکرده باشد ، اين خانم در مصاحبه در يکي از شبکه هاي آمريکا گفت که بعد از زالو درماني 10 سال جوان شدم . البته غذاهاي زيادي هم براي سم زدائي وجود دارند. که در اين چند سطر نمي توانيم به آنها اشاره کنيم

با اين مطالبي که عرض شد ، مطمئنا آماده شديد که بپذيريد ، غذا در پوست و زيبائي چقدر موثر است :

-        در رژيم غذائي براي حفظ سلامت پوست بايد بدانيد ، يبوست بدترين وضعيت براي بدن است و دشمن پوست است ، هرکس يبوست دارد ، مزاجش نامتعادل است و پوستش هر روز تيره تر و بيمارتر مي شود ، چون يبوست باعث مي شود سمومي که بايد از بدن دفع شود در بدن انبار شده و تمام دستگاههاي حياتي بدن را به مرور تخريب کند.براي رفع يبوست بر اساس ذائقه خود از سکنجبين ناشتا ، آلو بخارا، هليله ، خاکشير ، مخلوط عسل باروغن زيتون ، عسل تنها، ورزش و........ استفاده کنيد ، اگر يبوست طولاني داريد خيلي فوري با يکي از پزشکان طب سنتي ايران مشورت کند

-        پوست به طور مستقيم با خون ارتباط دارد ، سلامت خون با سلامت پوست مرتبط است ، غذا به محض ورود به بدن خون را تحت تاثير خود قرارمي دهد

-        کم خوني ، غلظت خون و خون کثيف براي پوست به شدت مضر است وتمام اين مشکلات در افرادي که برحسب مزاج غذا مي خورند بوجود نمي آيد.

-        زيباترين مردم ، کساني هستند که سالم ترين خون را دارند و سالم ترين خون در بدن کساني است که تغذيه خود را براساس مزاجشان مصرف مي کنند.

-        هرروز يک عد سيب بهترين دوست پوست است

-        روزي 7عدد زيتون صورت را روشن ميکند

-        روزي 7عدد انجير براي پوست بخصوص در خانمها ، بهترين غذاست ، فقط اگر انجير ميل کرديد جوش زديد ، بايد کمتر ميل کنيد و انجير را با مصلح آن استفاده کنيد

-        عسل بهترين ماسک پوست است .هرشب ماسک عسل کنيد ، فقط مواظب باشيد پوست شما به عسل حساس نباشد ، در اين صورت عسل را با سرکه يا ابليمو استفاده کنيد

 

-        هر روز صبح ناشتا يک قاشق شربت سکنجبين را در يک ليوان آب حل کرده ميل کنيد . اين سکنجبين بهترين غذا براي تمام مزاجهاست

-        براي زيبائي پوست حتما در غذا از روغن حيواني استفاده کنيد ، چون مهمترين دليل زيبائي مردم ايران در گذشته روغن حيواني بوده است ، اين روغن باعث ايجاد انرژي در بدن و رسيدن خون به پوست مي شود .

-        آب يخ بدترين دشمن پوست است بخصوص در خانمها

-        بدترين چيز براي پوست اضافه شدن خلط سودا در بدن است که باعث تيرگي پوست ، بخصوص در دور چشمها شده و پوست را پير مي کند، براي کاهش سودا در بدن حتما با يک پزشک طب سنتي مشورت کنيد . چون دفع سودا در بدن پيچيدگي خاص دارد که تنها يک پزشک باتجربه طب سنتي مي تواند ، براي آن به شما کمک کند.

دکتر حاج طالبي

 ********************************************************************************
دومين سمينار باز آموزي طب سنتي ايران
در دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي
استاد خير انديش
 
اشک شوق مادري که در اين سمينار فرزند شفايافته اش از سرطان خون معرفي شد
 
نگاه محمد ، همان کودک سرطاني که با عنايت پروردگار شفا يافت
 
استاد خير انديش ، دکتر مجدي رئيس دانشگاه ، دکتر ثاقبي رئيس دانشکده طب سنتي ، دکتر کريمي
 
وقتي دکتر حاج طالبي هنگام معرفي کودک شفايافته نمي تواند جلوي اشکهايش را بگيرد
************************************************************************************ 
 

رفتار درماني در طب سنتي ايران

نمونه هاي زيادي از رفتار درماني در طب سنتي ايران وجود دارد كه مي‌تواند اثرات مؤثر و عميقي در وضعيت روحي انسان ايجاد كند كه بعد از هزاران سال بسياري از كشورهاي غربي با تحقيق در اين رفتارها بدون آنكه اشاره‌اي به منبع آن بكنند به نام خود ثبت مي‌نمايند.

نمونه‌هائي ديگر از رفتار درماني را بيان مي‌نمايم

- خواب تينوله (نيم روزي)                           - پرهيز از حسد و تكبر

- پرهيز نمودن از خواب غروب                       - ذكر صلوات و آيات قرآن       

- خوابيدن در ابتداي شب                                      - تذكر و تفكر در خلقت

- استشمام گلاب و گل نرگس                       - توجه به زيردستان

- استشمام بوي اسفند و كندر                       - قناعت و ميانه‌روي در زندگي

- صلة ارحام انجام دادن (به ديدار اقوام و وابستگان رفتن)

- ديدار پدر و مادر                                              - دوري از رياكاري

- خواندن قرآن                                        - بخشيدن اموال و انفاق

- تماشاي آسمان                                                - محبت به عيال و دوستان

- تماشاي سبزي و زيبائيهاي طبيعت                         - شنيدن نواي خوش

- سفر كردن                        - ورزش بخصوص شنا ، اسب سواري ، و پياده‌روي

- پرهيز از پوشش لباس‌هاي تيره رنگ و عدم استفاده از رنگهاي تيره در اتاق و لوازم شخصي        

- نماز خاضعانه خواندن                     - مصاحبت با افراد اميدوار و با اراده

- گرية شبانه                                           - دوري كردن از افراد ترسو

                                                          - زندگي هدفدار

                                                          - درد دل با محرمانساير روشهاي درماني طب سنتي در ايران و جهان  
 
1- بادکش
2- فصد
3- طب سوزني
4- ماساژ
5- انرژي درماني
6- معماري درماني و فنگ شوئي
7- زنبور درماني
8- سنگ درماني
9-  رنگ درماني
10- دعا درماني
11-  آب درماني
12- موسيقي درماني
13-  مديتيشن
14- يوگا
15- روغن مالي
 
 
1- بادکش
 
                   

یكى از روش هاى درمانى كه داراى سابقه ى چند هزار ساله مى باشد،

"بادكش درمانى" است كه پزشكان از زمان هاى دور، در درمان بیمارى ها و دردها از آن بهره مى گرفتند.

در طب سنتى چین، تلفیقى بین "بادكش درمانى"و "طب سوزنى" صورت گرفته است و طبیبان چینى، در بسیارى موارد، جهت افزایش تأثیر طب سوزنى، آن را همراه بادكش به كار مى برند. در طب سنتى ایران زمین نیز درمان با بادكش (حجامت گرم و خشك)، سابقه اى طولانى دارد و توسط پزشكان بزرگى چون ابوعلى سینا، رازى، جرجانى و بقیه، بارها جهت درمان بیمارى ها و دردهاى مختلف، تجویز شده است.

در طب كلاسیك و جدید نیز مطالعات فراوانى روى تأثیرات بادكش در درمان بیمارى ها و مكانیسم این تأثیرات انجام شده است.

در این میان، مى توان به مطالعات فراوان دكتر یوهان ابلر (پزشك آلمانى) و پروفسور Von neisser اشاره كرد.

كتاب هاى فراوانى نیز در این زمینه در سراسر جهان به چاپ رسیده است كه به عنوان نمونه، مى توان به Cupping therapy نوشته ى پروفسور Kay chirali از انگلستان و كتاب هاى متعدد در مورد بادكش درمانى یا خلاء درمانى اشاره كرد.

در شبكه هاى علمى اینترنت نیز مقالات متعدد (بیش از 260 هزار مورد) در این زمینه موجود است كه با كلمات كلیدى cupping, Dry cupping مى توان آن ها را ملاحظه نمود. ساخت دستگاه هاى Cupping therapy که در ایران به دستگاه "دردكش"K.D معروف است، استفاده از این شیوه ى درمانى را براى عموم مردم آسان نموده است.

انواع بادكش:

به طور كلى، بادكش به دو دسته ى گرم و سرد تقسیم مى شود. طبق نظر همه ى پزشكان، تأثیر بادكش گرم در درمان دردها و بیمارى ها بیشتر از بادكش سرد است. در طب سنتى، از بادكش با عنوان «حجامت گرم و خشك» یاد مى شود. از این جا كه دستگاه دردكش با مكانیسم سرد و خشك عمل مى كند، براى تكمیل درمان، بهتر است محل مورد نظر را با حوله ى گرم، گرم كرده، سپس با استفاده از این دستگاه اقدام به بادكش گذارى كرد.

در تمام دنیا، از جمله جامعه ى ما، در حال حاضر، تعداد بسیار زیادى از مردم به بیمارى هاى مختلف مبتلا هستند كه دردهاى ناشى از این بیمارى ها، پزشك را مجبور مى كند كه به بیمار، داروهاى مسكن تجویز كند. عوارض ناشى از خود این داروها، بیمارى هاى جدید را به وجود مى آورد كه گاهى بعد از تشخیص، غیر قابل جبران مى باشد.

در این میان استفاده از دستگاه دردكش به عنوان روش درمان فیزیكى، بسیار حایز اهمیت است.

كاربرد درمانى و مكانیسم تأثیر بادكش

بادكش گذارى با مكانیسم هاى متعددى باعث رفع دردها و درمان بیمارى هاى مختلف مى شود كه در زیر به تعدادى از این مكانیسم ها اشاره مى شود:

1. یكى از علل درد و خستگى در قسمت هاى مختلف بدن تجمع بعضى مواد نظیر اسید لاكتیك و سایر مواد زاید سلولى در مویرگ هاى سطحى بدن است كه معمولا با اختلال در خون رسانى موضعى همراه است. بادكش با ایجاد خلاء باعث انبساط عروق سطحى، تجمع خون در موضع و افزایش خون رسانى موضعى مى شود. در نتیجه اكسیژن و غذاى بیشترى به سلول ها رسیده، درد و خستگى رفع مى شود.

2. افزایش خون رسانى موضعى با فراخوانى سلول هاى دفاعى و فاكتورهاى ضد التهاب خونى به موضع، باعث تسریع ترمیم آسیب هاى بافتى و عفونت هاى موضعى مى شود. مثلا با بادكش كردن اطراف زخم هاى بستر مى توان به ترمیم و بهبود این زخم ها كمك شایانى كرد.

3. بادكش با ایجاد خلاء در تخلیه ى سموم و عفونت هاى موضعى، مثلاً در گزیدگى با مار و عقرب كمك كننده است.

4. بادكش با ایجاد فشار منفى باعث انبساط عضلانى شده و در رفع اسپاسم عضلانى كه علت بسیارى از دردهاى موضعى است، كمك كننده مى باشد.

5. بادكش با تحریك روده ها و دستگاه گوارش در درمان برخى از بیمارى هاى گوارشى، نظیر زخم معده، تنبلى روده و یبوست كمك كننده است.

6. بادكش متناوب با جذب خون به عضلات در رفع لاغرى هاى موضعى و افزایش بافت ماهیچه اى موضع مؤثر است.

7. اگر علت چاقى تجمع موضعى چربى باشد، بادكش گرم در سوزاندن چربى هاى موضعى مؤثر است(با مكانیسم فراخوان خون به ناحیه ى پرچربى).

8. از فشار منفى ایجاد شده توسط بادكش مى توان در كنترل و تنظیم بعضى از خونریزى ها در بدن بهره گرفت؛ مثلاً در هایپر منوره (قاعدگى با خونریزى شدید) مى توان زیر سینه ها را بادكش كرد. با این عمل فشار خون از اندام تحتانى به سمت اندام فوقانى متوجه شده و از شدت خونریزى كاسته مى شود یا در خونریزى كم (هایپو منوره) با بادكش كردن ران ها و ساق پاها مى توان فشار خون را از قسمت هاى فوقانى به سمت اندام تحتانى متوجه ساخته و میزان خونریزى را افزایش داد. یا در خون دماغ شدید با بادكش كردن اطراف ناف (در طرف خونریزى) فشار خون به قسمت هاى تحتانى منتقل شده و خون دماغ كم كم قطع مى شود.

9. تعدادى از دردهاى عضلانى بر اثر درگیر شدن اعصاب حسى بین ماهیچه ها یا بافت پیوندى سخت شده ایجاد مى شود. بنابراین با بادكش نمودن در بسیارى از موارد این فشار از روى عصب برداشته شده و درد تسكین مى یابد.

10. در رفع خواب رفتگى ها و گزگز اندام، بادكش با تسریع خون رسانى و اكسیژناسیون بافتى مؤثر مى باشد.

11. عده اى از اطباء و حكما از فشار منفى بادكش جهت كمك به خروج سنگ هاى كلیوى استفاده مى كنند. به این صورت كه بعد از روغن مالى، مسیر كلیه ها را از طرف كلیه به سمت مثانه بادكش متحرك مى كنند.

12. در افرادى كه داراى طبع سرد و تر هستند و در اصطلاح طب سنتى بلغمى مزاجند، بادكش گرم و خشك كاربرد فراوانى دارد و جایگزین مناسبى براى حجامت (تر) مى باشد.

13.طبق تعریف طب سنتى گاهى دردها بر اثر غلبه ى سردى بر بافت یا عضو ایجاد مى شود و تجربه نشان داده است كه بسیارى از دردهاى موضعى با گرم كردن موضع تسكین مى یابد. بادكش گرم در رفع این دردها مؤثر است.

در طب سنتى بیمارى برص یا Vetiligoدر دسته ى بیمارى هاى بلغمى جاى مى گیرد. عده اى با این استدلال كه بلغم سرد و تر است و بادكش گرم و خشك ، یعنى دقیقاً ضد بلغم است، بادكش متناوب دست كم 40 جلسه یك روز در میان را در از بین بردن ضایعات برص مؤثر مى دانند.

14. این مسأله قطعى است كه افزایش خون رسانى پوست توسط بادكش گذارى در رفع بسیارى از بیمارى هاى پوستى مؤثر است و تحقیقات پروفسور Von neisser نیز این مسئله را تأیید مى كند.

15. در زانوهایى كه دچار تورم، درد و تجمع مایع در مفصل شده اند (تجمع بلغم موضعى) با بادكش متناوب 40 تا 120 جلسه یك روز در میان مى توان كم كم این مایع را از محیط خارج كرد
 
2- فصد
 
 
 

فصد يا رگ زدن :

يکي از روشهاي درماني معجزه گر طب سنتي ايران ، فصد يا رگ زدن است  ، که در اين روش شفابخش ، پزشک طب سنتي بر حسب نياز بيمار ، بوسيله تيغ ، يکي از وريدهاي بدن را در محلهاي مناسب فصد ،  رگ مي زند و از آن قسمت خون خارج مي شود که به اين خون که مملو از سودا است ،  خون فصد مي گوئيم. 

مطالب پيرامون فصد:

1-     فصد يک نوع استفراغ خون است که مثل تمام روشهاي خون گيري در طب سنتي ايران بايد در فصل بهار بخصوص در ارديبهشت انجام شود . اما برحسب تشخيص پزشک و نياز بيمار ، مي توان در هر زمان که لازم بود فصد انجام داد.

2-     فصد از وريد انجام مي شود ، انجام آن نياز به تجربه زياد دارد ، و حتما بايد توسط پزشک با تجربه که آناتومي بدن را به طور کامل مي شناسد انجام شود

3-    در فصد گاهي اولين اشتباه آخرين اشتباه است بخصوص در نقاط حساسي که عروق در کنار اعصاب قرار دارد بايد به دقت بيشتري انجام شود

4-    فصد در درمان تمام بيماريها موثر است بخصوص در بيماريهائي که عامل آن غلبه سودا باشد

5-    ميزان خون گيري در فصد خيلي مهم است برحسب مزاج ، ميزان خون گيري تغيير مي کند
 
 
3- طب سوزني  

طب سوزني چيست ؟

طب سوزني شاخه‌اي از طب سنتي چين(T.C.M) است كه علم و اساس آن بسته به محل و عملكرد نقاط مخصوص طب سوزني در بدن مي‌باشد. طب سوزني يك متد درماني است كه با فرو كردن سوزن‌هاي بسيار نازك در نقاط گوناگون و خاص بدن انجام مي‌گيرد. اين نقاط از قله سر تا كف پاها در تمامي نقاط بدن وجود دارند.نقاط طب سوزني به طور كلي به دو دسته عمده تقسيم مي‌شوند:

1-نقاط حساس ۲-نقاط كدبندي شده

نقاط حساس، نقاطي هستند كه در حين لمس يا فشار به طور غيرعادي دردناك باشند.

گاهي خود بيمار قبل از معاينه از وجود آنها در بدن خود اطلاعي ندارد و با فشار دادن به اين نقاط معمولاً بيمار با ناله، فرياد، پرش، ... عكس‌العمل نشان مي‌دهد. بعضي از نقاط حساس منطبق بر گره‌هاي فيبروزيتي(Fibrositic Nodules)،همان triggerpoints,tenderpoints در پزشكي كلاسيك غربي هستند.

به عنوان مثال اغلب سردردها مي‌توانند به علت نقاط ماشه‌اي واقع در عضله تراپزيوس، عضلات گردني يا ماهيچه‌هاي نواحي گيجگاهي ايجاد شوند، و يا درد شانه مي‌تواند به علت نقاط ماشه‌اي كه در عضلات اسپاينا و سوپرا اسپاينا وجود دارند، ايجاد شوند. نقاط حساس يا ماشه‌اي اغلب در عضلات هستند و مي‌توانند در تمام بدن هم واقع باشند. بيش از هفتاد درصد آنها منطبق با نقاط كد‌بندي شده طب سوزني ديده مي‌شوند. در اغلب موارد، نقاط حساس در سندرمهاي ميرفاسيال وجود دارند. در صورت عدم وجود ساير علائم پاتولوژيكي، آنها وجود اسپاسم عضلاني را تأييد مي‌كنند و در صورت رفع آنها، پيش آگهي در درمان بيماري بسيار خوب خواهد بود.

نقاط حساس با اختلالات ارگانهاي داخلي نيز مي توانند ارتباط داشته باشند. به عنوان مثال در ناراحتيهاي قلبي و پريكاردي، اغلب در كتف يا غضروف گزيفوئيد يا نوك پستان و يا در روي قفسه سينه مي‌توان اين نقاط را پيدا نمود. نقاط حساس در تشخيص و درمان طب سوزني همواره نقش بزرگي دارند، ولي متأسفانه نقاط حساس هميشه در درمان بيماريهاي كلينيكي كافي نيستند و يا وجود ندارند، كه در اين صورت از نقاط كدبندي شده مي‌توان استفاده نمود. حدود هزار نقطه كدبندي شده در بدن وجود دارد كه ۳۶۵ نقطه جزو نقاط كلاسيك (واقع در كانالهاي طب سوزني،) مي‌باشند و بيش از ۶۳۹ نقطه در قرن اخير كشف شده كه جزو نقاط كلاسيك نمي‌باشند(خارج از كانالها هستند).

هريك از نقاط كدبندي شده داراي يك نام چيني و يك نام شماره‌دار الفباي لاتين مي‌باشد(مثلاً 36 St كه نام چيني آن Susanli است). نام چيني بر اساس عملكرد نقطه، محل يا ساير مختصات آن نقطه اشاره مي‌كند كه در صورت دانستن زبان چيني، پيدا كردن اين نقاط بسيار آسانتر خواهد بود. بر اساس لندماركهاي آناتوميكي قابل لمس يا قابل ديدي روي بدن (مفاصل، تاندونها، شيارهاي طبيعي بدن، فضاهاي بين دنده‌اي، مهره‌ها، ناف، دهان، گوش، ...) مي‌توان نقاط كدبندي را پيدا نمود.

معيار محاسبات جهت پيدا نمودن بعضي از نقاط كدبندي شده طب سوزني TSUN (معيار چيني) يا همان معادل آن اينچ بدني(Body Inch) است، كه از فردى به فردى فرق مي‌كند.عرض بند اول انگشت شصت هر فرد معادل 1TSUN=1 Body Inch است.هر نقطه كدبندي شده در اصل در محدوده دايره‌اي شكل به قطر يك سانتيمتر مي‌باشد كه هر قدر به مركز دايره برويم، نقطه دقيق‌تر و اثر درماني آن بيشتر خواهد بود.

 اروميه -آقاي دکتر امير ايپکچي زاده متخصص ـ طب سوزني
 
چند نکته جالب در مورد آب درماني

1 . سلامت پوست: رطوبت پوست مانع پیری می شود و پوست سالم تر می ماند.

2. سردرد: 75 درصد مغز انسان از آب تشکیل شده و کمبود آب بدن، باعث سردرد می شود.

3. کمر درد: این ناراحتی بر اثر کمبود مایعات در بدن بوجود می آید. دیسک های موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مایعات است و مانند کمک فنر عمل می کند، فعالیت بدنی منظم و میزان کافی مایعات، دیسک ها را آب رسانی کرده و به آن ها اجازه می دهد تا قسمت فوقانی بدن را حمایت کنند. معمولا مایع درون دیسک در تحمل 75 درصد وزن بدن نقش دارد در حالی که خود اسکلت دیسک تنها در تحمل 25 درصد وزن بدن نقش دارد. افت مایعات، اسکلت را مجبور می کند وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه درد و ناراحتی به وجود می آید.

4. کاهش عفونت: سیستم لنفاوی موجود در بدن وظیفه دفع ضایعات را دارد. این سیستم قبل از ورود سموم به جریان خون، آن ها را می شکند. آب ناکافی در سیستم لنفاوی در بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه مقاومت بدن را در مقابل عفونت های خطرناک کاهش می دهد.

5. تمرکز: آب می تواند سموم موجود در بعضی از فرآورده های غذایی مانند افزودنی ها و مواد نگه دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال تر شدن فرد و افزایش تمرکز می شود.

6. آرتروز: آب در نرم کردن مفاصل بین استخوان ها نقش اساسی دارد. کمبود آب، سایش بین سطح غضروف ها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث درد و ورم مفاصل می شود.

7. بوی دهان: بوی نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهان در از بین بردن باکتری های موجود در دهان و آب رسانی به زبان نقش موثری دارد.

8. گرفتگی عضلات: اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

9. آسم: مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را با مصرف آب کافی پیش گیری و یا درمان کنید.

10. فشار خون بالا: تقریبا 85 درصد حجم خون از آب تشکیل شده است. بنابراین حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگی دارد. به محض افت حجم خون، مویرگ های کم تر فعال بسته می‌شود تا قسمت های فعال تر به خون کافی دسترسی داشته باشند. با بسته شدن رگ ها، به عضلات فشار وارد می آید و مصرف آب می تواند فشار وارد بر عضلات را تسکین دهد. مصرف منظم آب به مغز کمک می کند تا دمای بدن را کنترل کند. برای حفظ رطوبت چشم ها، بینی و دهان، بدن به آب نیاز دارد. آب علاوه بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می کند.

شصت درصد وزن بدن از آب تشکیل شده است که هر روز مقداری از آن از طریق عرق کردن، ادرار و نفس کشیدن از دست می رود. اگر چه مصرف روزی ۸ لیوان آب توصیه شده است اما در واقع مقدار آب مورد نیاز بدن به عوامل مختلف از جمله جنسیت، سن، فعالیت بدنی، آب و هوا، ابتلا به بیماری و ... ارتباط دارد و یک فرد سالم و فعال با یک رژیم غذایی سالم می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

توصیه های لازم درباره نوشیدن آب :

- قبل از احساس تشنگی، آب بخورید.

- به هنگام فعالیت بدنی آب را قبل از فعالیت، در حین آن و پس از ورزش کردن بخورید.

- آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید.

- در صورت در دسترس نداشتن آب آشامیدنی، آب بدن را از طریق میوه هایی مانند گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، کرفس و خیار تامین کنید.

زمانبندی صحیح برای آب خوردن :

خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و با زمانبندی صحیح آشامیدن آب، می توانید حداکثر تاثیر آن را روی بدن خود بالا ببرید.

- مصرف دو لیوان آب، بعد از بیداری و در حالت ناشتا، ارگان های داخلی بدن را فعال می کند.

- مصرف یک لیوان آب، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می کند.

- مصرف یک لیوان آب، قبل از حمام به کاهش فشار خون کمک می کند.

- مصرف یک لیوان آب، قبل از خواب به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.

راه های لاغر شدن با آب:

- مقدار آبی را که در حال حاضر می نوشید، تعیین کنید. اگر به مقدار کافی آب نمی نوشید (حداقل 8 لیوان در روز)، سعی کنید مقدار آن را افزایش دهید.

- قبل از تشنه شدن ، آب بنوشید. به نشانه های کم آبی در بدن خود توجه کنید. بدن بسیاری از افراد در طی روز دچار کم آبی است، ولی خودشان نمی دانند.

- نوشیدن آب زیاد، میزان(متابولیسم) بدن شما را افزایش می دهد. تاثیر نوشیدن آب در افزایش متابولیسم بدن همانند تاثیر ورزش در این امر است.

 

- آب سرد بنوشید، زیرا باعث کاهش وزن بیشتری می شود. نوشیدن آب سرد، کالری بیشتری از بدن می سوزاند و باعث می شود بدن، سریع تر آب را جذب کند.

ورزش کنید، روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و پُرخوری نکنید، آن وقت خواهید دید که بدون ایجاد هیچ مشکلی، وزنتان کم می شود.

- نیم ساعت قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. این کار باعث می شود احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید.

- هنگامی که صبح از خواب بلند شدید، یک لیوان آب بنوشید. این کار هم به لاغر شدن شما کمک می کند و هم باعث شادابی پوست و کار بهتر دستگاه گوارشی (جلوگیری از یبوست) می شود.

- هنگامی که بیشتر آب می نوشید، بیشتر هم ادرار خواهید کرد که این کار باعث می شود آب هایی که از قبل در بدنتان جمع شده اند، دفع شوند.

- برای اینکه دستگاه گوارش تان بهتر کار کند آب بنوشید.

 مطلب جالبی در یکی از سایت ها مربوط به سلامتی در مورد تاثیرات شگفت انگیز آب بر سلامتی بخش ها مختلف بدن خوندم :

1 . سلامت پوست: رطوبت پوست مانع پیری می شود و پوست سالم تر می ماند.

2. سردرد: 75 درصد مغز انسان از آب تشکیل شده و کمبود آب بدن، باعث سردرد می شود.

3. کمر درد: این ناراحتی بر اثر کمبود مایعات در بدن بوجود می آید. دیسک های موجود در قسمت کمر هر انسان پر از مایعات است و مانند کمک فنر عمل می کند، فعالیت بدنی منظم و میزان کافی مایعات، دیسک ها را آب رسانی کرده و به آن ها اجازه می دهد تا قسمت فوقانی بدن را حمایت کنند. معمولا مایع درون دیسک در تحمل 75 درصد وزن بدن نقش دارد در حالی که خود اسکلت دیسک تنها در تحمل 25 درصد وزن بدن نقش دارد. افت مایعات، اسکلت را مجبور می کند وزن بیشتری را تحمل کند و در نتیجه درد و ناراحتی به وجود می آید.

4. کاهش عفونت: سیستم لنفاوی موجود در بدن وظیفه دفع ضایعات را دارد. این سیستم قبل از ورود سموم به جریان خون، آن ها را می شکند. آب ناکافی در سیستم لنفاوی در بدن اختلال ایجاد می کند و در نتیجه مقاومت بدن را در مقابل عفونت های خطرناک کاهش می دهد.

5. تمرکز: آب می تواند سموم موجود در بعضی از فرآورده های غذایی مانند افزودنی ها و مواد نگه دارنده را از کبد دفع کند و باعث فعال تر شدن فرد و افزایش تمرکز می شود.

6. آرتروز: آب در نرم کردن مفاصل بین استخوان ها نقش اساسی دارد. کمبود آب، سایش بین سطح غضروف ها را افزایش می دهد و در نتیجه باعث درد و ورم مفاصل می شود.

7. بوی دهان: بوی نامطبوع دهان نشانه بارز کمبود آب بدن است. آب دهان در از بین بردن باکتری های موجود در دهان و آب رسانی به زبان نقش موثری دارد.

 

8. گرفتگی عضلات: اکسیژن از طریق خون به عضلات منتقل می شود. در صورت نرسیدن اکسیژن به خون، عضلات اسیدلاکتیک ترشح می کنند که گرفتگی عضلانی به وجود می آورد. آب کافی یعنی تامین اکسیژن خون.

9. آسم: مشکل قوه هاضمه و حالت تهوع صبحگاهی را با مصرف آب کافی پیش گیری و یا درمان کنید.

10. فشار خون بالا: تقریبا 85 درصد حجم خون از آب تشکیل شده است. بنابراین حجم خون با مصرف آب ارتباط تنگاتنگی دارد. به محض افت حجم خون، مویرگ های کم تر فعال بسته می‌شود تا قسمت های فعال تر به خون کافی دسترسی داشته باشند. با بسته شدن رگ ها، به عضلات فشار وارد می آید و مصرف آب می تواند فشار وارد بر عضلات را تسکین دهد. مصرف منظم آب به مغز کمک می کند تا دمای بدن را کنترل کند. برای حفظ رطوبت چشم ها، بینی و دهان، بدن به آب نیاز دارد. آب علاوه بر نرمی مفاصل، از اعضای بدن محافظت می کند.

شصت درصد وزن بدن از آب تشکیل شده است که هر روز مقداری از آن از طریق عرق کردن، ادرار و نفس کشیدن از دست می رود. اگر چه مصرف روزی ۸ لیوان آب توصیه شده است اما در واقع مقدار آب مورد نیاز بدن به عوامل مختلف از جمله جنسیت، سن، فعالیت بدنی، آب و هوا، ابتلا به بیماری و ... ارتباط دارد و یک فرد سالم و فعال با یک رژیم غذایی سالم می تواند آب مورد نیاز بدن را تامین کند.

توصیه های لازم درباره نوشیدن آب :

- قبل از احساس تشنگی، آب بخورید.

- به هنگام فعالیت بدنی آب را قبل از فعالیت، در حین آن و پس از ورزش کردن بخورید.

- آب را به نوشیدنی های دیگر ترجیح دهید.

- در صورت در دسترس نداشتن آب آشامیدنی، آب بدن را از طریق میوه هایی مانند گوجه فرنگی، هندوانه، طالبی، کرفس و خیار تامین کنید.

زمانبندی صحیح برای آب خوردن :

خوب است بدانید که زمان دقیق مصرف آب اهمیت زیادی دارد و با زمانبندی صحیح آشامیدن آب، می توانید حداکثر تاثیر آن را روی بدن خود بالا ببرید.

- مصرف دو لیوان آب، بعد از بیداری و در حالت ناشتا، ارگان های داخلی بدن را فعال می کند.

- مصرف یک لیوان آب، نیم ساعت قبل از هر وعده غذایی، به هضم غذا کمک می کند.

- مصرف یک لیوان آب، قبل از حمام به کاهش فشار خون کمک می کند.

- مصرف یک لیوان آب، قبل از خواب به جلوگیری از سکته مغزی یا حمله قلبی کمک می کند.

راه های لاغر شدن با آب:

- مقدار آبی را که در حال حاضر می نوشید، تعیین کنید. اگر به مقدار کافی آب نمی نوشید (حداقل 8 لیوان در روز)، سعی کنید مقدار آن را افزایش دهید.

- قبل از تشنه شدن ، آب بنوشید. به نشانه های کم آبی در بدن خود توجه کنید. بدن بسیاری از افراد در طی روز دچار کم آبی است، ولی خودشان نمی دانند.

- نوشیدن آب زیاد، میزان(متابولیسم) بدن شما را افزایش می دهد. تاثیر نوشیدن آب در افزایش متابولیسم بدن همانند تاثیر ورزش در این امر است.

 

- آب سرد بنوشید، زیرا باعث کاهش وزن بیشتری می شود. نوشیدن آب سرد، کالری بیشتری از بدن می سوزاند و باعث می شود بدن، سریع تر آب را جذب کند.

ورزش کنید، روزانه حداقل 8 لیوان آب بنوشید و پُرخوری نکنید، آن وقت خواهید دید که بدون ایجاد هیچ مشکلی، وزنتان کم می شود.

- نیم ساعت قبل از خوردن غذا، آب بنوشید. این کار باعث می شود احساس سیری کنید و کمتر غذا بخورید.

- هنگامی که صبح از خواب بلند شدید، یک لیوان آب بنوشید. این کار هم به لاغر شدن شما کمک می کند و هم باعث شادابی پوست و کار بهتر دستگاه گوارشی (جلوگیری از یبوست) می شود.

- هنگامی که بیشتر آب می نوشید، بیشتر هم ادرار خواهید کرد که این کار باعث می شود آب هایی که از قبل در بدنتان جمع شده اند، دفع شوند.

- برای اینکه دستگاه گوارش تان بهتر کار کند آب بنوشید.
*************************************************************************************************************
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


نام و نام خانوادگی :
پست الکترونیک :
آدرس سایت :
Captcha
کد تصویر بالا (حساس به بزرگی و کوچکی) : 


logo-samandehi

شيخ الرئيس نواسه علي سينا، ‌معروف به ابن سينا . به قولي در ماه صفر سال 370 هجري قمري(مطا بق 980 ميلادي ) از پدر بلخي ايي بنام عبدالله و مادر بخارايي بنام ستاره در قريه خورميثن(قريه اي ميان بلخ و بخارا)طفلي چشم به جهان گشود .كه نامش را حسين گذاشتند .

پنج شنبه ٢ آذر ١٣٩٦
بـازدیـد امــروز :
کـل بازديد ها :
٣٨٢٦   نفر 
٦٨٢٨٦٤٨   نفر 
دیسک کمر  زالو درمانی  درمان نخاع  درمان نازایی  اصلاح مزاج  گیاه درمانی  بیمارستان امام علی بجنورد  شکایت  شفا  ارتوپد  نجات از جراحي  ديسک کمر  درد عصب ترجمينال  درد عصب سه قلو   30 سال درد  نجات ازقطع دست  شاگرد خدا  rescue the of trigeminal neuralgia  درمان سرطان  Blood cancer(Leukemia )treatment   سرطان خون  حجامت  Infertility Treatment  زالو درماني در بيمارستان   leech therapy  نجات يک دانش آموز از جراحي  طب سنتي ايران  درمان ايراني  Iranian Traditional Medicine  درمان ايدز بازالو درماني   treated AIDS  AIDS treated with leeches  درمان ايدز با بزاق زالو  آنتي بيوتيک در بزاق زالو  حمام ايراني  Iranian bath   زالو درماني ايراني  iranian leech therapy  زالو درماني مزاجي  iranian temper reform  اصلاح طبع  مصلح   منضج  اخلاط چهارگانه  صفرا   سودا  بلغم  دموي   مسهل  زالودرماني  ديگ مس  نان سنگک  روغن حيواني  عسل   دکتر حاج طالب  حاج طالب  موسيقي سنتي  معماري ايراني  طب ابراني   طب اسلامي   بوعلي سينا  سازمان بهداشت جهاني WHO  جرم شفا  Healing crime  شفايافتگان طب سنتي ايران  حفظ سلامتي  مکتب درماني طب سنتي  طب غربي  شرکت سينا توس   آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب    لال - زالو درماني  لال - زالو درماني - طب سنتي ايران  دکتر حاج طالبي  دکتر حسن حاج طالبي   سرطان تيروئيد  زالو درماني   فلج مغزي   آيت الله خامنه اي   مقام عظمي ولايت   استفتاء  افراد غير پزشک  دخالت درامور پزشکي   طب سنتي  احاديث و روايات   خدمات طب سنتي  پروانه خدمات طب سنتي  سوريازيس  پوست   اگزما  سرطان   کيست چرکي   دمل چرکي   آلوپسي آرآتا   ميوم رحم   rescue operation  سونوگرافي   myoma   uterine myoma   زخم پاي ديابتي   diabetic foot ulcers   درد عصب‌ سه‌ قلو   (نورالژي‌ تري‌ ژمينال‌)   trigeminal neuralgia  Hiccup   سکسه   شکستن آلت تناسلي  کپسول امپرازول  ريفلاکس  التهاب روده   التهاب معده   omeprazole capsules  Gastritis  Inflammatory intestinal  Colitis  Knee pain  درد زانو   زانو درد   درمان لک صورت  لک صورت  freckle  Treatment of freckle  freckle  carbamazepine tablets  کاربامازپين   carbamazepine tablets  hepatitis B treatment   hepatitis B  هپاتيت ب  hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   hepatitis B treatment   زخم  زخم ديابتي   زخم مقاوم به درمان  Salvage surgery and death.  Ulcer  Vasculitis  Diabetic Foot Ulcers  طاسي  آلوپسي   Alopecia Treatment Arata  آلرژي تنفسي  مجتمع پزشکي طب سنتي حاج طالب  تهران  مشهد  واکسن آلرژي  Treatment allergic to 21 years breathing  ovarian cysts  کيست تخمدان   مجتمع پزشکي طب سنتي و مدرن دکتر حاج طالبي  Varicocele  واريکوسل  نازائي   فرزند طب سنتي  diabetic foot   قطع پاي ديابتي  مجتمع آموزشي درماني طب سنتي حاج طالب  foot is interrupted  زمان حجامت  بهترين زمان حجامت  blepharitis   بلفاريت  التهاب ابه پلکهاي چشمها  التهاب لبه پلک  طب موثر  blepharitis   blepharitis   blepharitis   مرکز غير قانوني طب سنتي   تعزيرات حکومتي   امين حميدي  شهسواري  روحاني معمم   فک پلمپ   شفايافتگان  درمان نازائي  عفونت مجراي اشکي  آهنربا در معده  هماتوم بعد از عمل   جوش صورت   هرپس چشمي  Abscesses treated by leech therapy  آکنه چرکي  فلج بلز   فلج عصب صورتي  Tumoral ulcer on the lip treated by leech therapy  Leukemia  Blood cancer  کودک سه ساله   معجزه  ديسکوپاتي  Treatment of Kidney Stones   سنگ کليه  درمان اگزوفتالمي  بيرون زدگي چشمها  نجات از قطع دست با زالو درماني  Saved from amputation with leech therapy  پونس خورده   نجات از جراحي شکم  آسم   درمان آسم  پسوريازيس  نجات از جراحي گوش  اوديو متري (نوارگوش )  آب آوردن گوش  شيپور استاش  درد شديد پا   Convulsion-Seizure  تشنج (بيماري صرع )  Malignancy) - Malignant mole  درمان مول بدخيم رحم   با روشهاي طب سنتي ايران  درمان بيماري زونا  Zona Disease   Herpes zoster  Meniere's disease  درمان بيماري مينيربا اصلاح مزاج و زالو درماني   periodontitis  درمان التهاب لثه با زالو درماني  arthritis rheumatoid  درمان روماتیسم مفصلی   Asthma  درمان بيماري آسم   Sinusitis disease  درمان سينوزت   درمان لاغري و چاقي تنها با بادکش  Multiple Sclerosis  شفايافتگان بيماري ام اس  Coronary artery disease  بیماری انسداد عروق کرونر   درمان سرطان با آب انگور  درمان زخم مقاوم به درمان  alopecia  treatment of abscesses on the scalp  Artery disease, heart  بيماري‌ سرخرگ‌هاي‌ قلب   بیماری مولتیپل اسکلروزیس یا ” MS “  دکتر محمود خدادوست  بسته آموزشی طب سنتی  فشار خون را جدی بگیریم   شعار امسال هفته سلامت  زباله‌های عفونی  نظام پزشکی  آموزشگاه گياهان داروئ   حاج طالب طبيب   استاندارهاي فني حرفه اي  امتحان پايان دوره  بيماران صعب العلاج  بيماران لاعلاج  نسخ بيماران صعب العلاج  دکتر سيد احمد ثاقبي  يوهان ابله  مصاحبه دکتر حاج طالبي با دکتر شيخ السلام  نفر اول اهداي خون  «حجامت قصري زيبا در كويري برهوت»  شماره 62 نشريه سازمان نظام پزشكي   حجامت اطفال  تاريخچه زالودرماني  زالودرماني ايراني   زالودرماني غربي   زالودرماني مدرن  آنچه از زالو درماني نمي دانيم   خدايا براي کشتن زالو ها مارا ببخش   خارش محل گزش زالو طبيعي است   خارش  زالو و زيبايي پوست  سي سال بي دردي  درد کمر  تصاوير زالودرماني  يکصد گياه  گياه درماني مدرن مردوداست  گياه درماني مدرن  استوخدوس  Lavander  Thymus vulgaris   گياه آويشن   ترنجبين   Alhagi camelorum   جو   Hordeum vulgar  ختمي   Althea officinalis  بهارنارنج  Citrus aurantium   گشنيز   coriandrum sativum  Terminalia chebula   هليله   Mentha pulegium   پونه   Cuminum , Cyminum   ((زيره سبز))  خارشتر – علف ترنجبينHedysarum Alhagi- Alhagi pseudalhagi   گزنه = انجرهUrtica - dioica   ليمو ترشCitrus limon  زعفران Crocus satirus  كتانLinum usitatissimum  انجيرFicus . Carica   انارPunica granatuml  صبر زرد Aloe vera  سير Garlic  Allium sativum  سياهدانه nigela-sativa   دارچين Cinnamonum verum   جرم شفا Healing crime   به کدامین گناه  دفاعيات دکتر حاج طالبي از طب سنتي  جوابيه مصاحبه دکتر لنکراني  دکتر ثاقبي  رئيس سابق دانشگاه علوم پزشکي مشهد دکتر ملکي  طب مدرن  قصه پرغصه   جانباز دفاع مقدس  30 بار جراحي بي نتيجه  پيرمردي که به خاطر ابتلا به بيماري برگر انگشتان پايش قطع شد  نوجواني که با يک زانو درد معمولي خانه نشين شد   قصه هاي پرغصه  طب ايراني :( طب سنتي ايران)  راز بيش از 2000 سال حفظ سلامتي و درمان دردهاي ايرانيان  در مان ايراني  پزشك ايراني   اصلاح مزاج و طبع  تغذيه ايراني   گياه درماني ايراني :   (حفظ الصحه )  علم پيشگيري در درمان ايراني   آفرينش ، طبيعت ، گياه   روشهاي درماني طب سنتي  تاثير غذا در پوست و زيبائي در طب سنتي  دومين سمينار باز آموزي طب سنتي ايران   دانشگاه علوم پزشکي خراسان شمالي  رفتار درماني در طب سنتي ايران  بادکش   cupping  فصد  طب سوزني   diabetic foot   درمان کيست تخمدان  ( نجات از جراحي)  پزشکي موثر   معجزه درمان آلوپسي اراتا  درمان و اصلاح آنزيمهاي کبدي   آنزيمهاي کبدي   بيماري کبدي  کبد چرب  امتحان ترم سوم و چهارم   آموزشگاه حاج طالب  بيماري وجع مفاصل  بحران در بیماری ها   یبوست در طب سنتی  زکام و نزله  صداع   سردرد  اسباب احتباس طمث  خناق  بيماري دوار  بحوحه الصوت (خشونت صدا)  بيماري سدر  درمان قطعي انسداد عروق کرونر قلب با تائيد آنژيو گرافي  استنت گذاري   جراحي قلب باز   hepatitis B treatment   پذیرش دانشجوی طب سنتی  cirrhosis  سيروز کبدي  فیبروم رحم( Uterine fibroids )  myoma   گواهينامه بين المللي  نمونه گواهينامه بين المللي آموزشگاه گياهان داروئي حاج طالب طبيب  myoma   درمان هپاتيت B  مجتمع پزشکي حاج طالب  اولين همايش اصلاح سبک زندگي در عرصه تغذيه در مرکز استان خراسان شمالي   اصلاح سبک زندگي   همایش اصلاح سبک زندگی در عرصه تغذیه  دکتر حاج طالبی   طب سنتی ایران   انجمن علمی گیاهان داروئی ایران   دکتر رضایی   fds  آخرین وضعیت سرطان در کشور  درمان وریکوسل  وریکوسل  طب سنتی   fatty liver  چند باور غلط   در مورد مصرف شامپو و صابونها  غذای ناسالم   ۷۱ درصد داروها در سوئیس  کشت گیاهان دارویی در ایران  "آنفلوآنزا B"  آنفلونزای A  Thrombocytopenia  ترمبوسایتوپنی  کاهش پلاکت خون  سوسیس، کالباس و نوشابه   گوشی های موبایل  آلوده تر از توالت!  زردچوبه  خاطرات ترسناک   پاکسازی حافظه   در جهان سرطان   هر سال 14 میلیون مورد جدید در جهان سرطان  دکتر خدا دوست   معاون طب سنتی وزیر بهداشت  گزارشی از تقلبات تکان دهنده در مکمل ها و داروهای گیاهی اروپا  نجات از قطع دست  کیست تخمدان   Treatment of diabetic foot ulcers  زخم پای دیابتی  شیادان طب سنتی   گرگان   غیر قانونی   مدعیان طب سنتی   شیمی درمانی   رساله ذهبیه   استاد عبادیانی   امام رضا , ع ,   دکتر سید احمد ثاقبی   دانشکده طب سنتی   جو   جو   آموزش طب سنتی   دیسکوپاتی  قهرمان کاراته   Effective therapy plant  گیاه درمانی موثر  گیاه درمانی مدرن   گیاه درمانی مزاجی   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Malignancy) - Malignant mole  Zona Disease   hepatitis B treatment   درمان سينوزت   Zona Disease   freckle  leeches therapy  blepharitis   طب موثر ایران   لوپوس   فشار خون   دیابت   پرستار   گزارش موردی   کیس ریپورت   دکتر حان طالبی   Asian Journal of Clinical Case Reports for Traditional and Alternative Medicine  طب مکمل   بهارنارنج  Thymus vulgaris   مدیرکل طب سنتی   موسسه حجامت ایران   دانشکده ارمنستان   کنگره طب سنتی و سرطان   ALL  خرم آباد   زالودرمانی ایرانی   زالودرمانی موثر  کنگره سرطان و طب سنتی   گزنه = انجرهUrtica - dioica   اولین کنگره بین المللی زخم و ترمیم بافت   کارگاه مقاله نویسی گزارش موردی  ژرنال آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   زعفران Crocus satirus  سایت جعلی   Diabetic Foot Ulcer  Diabetic Foot Ulcer  نمایشگاه پژوهش   استاندارخراسان شمالی   دپارتمان حاج طالب   طب سنتی نوین ایران   Modern Iranian Traditional Medicine  داروهای تقلبی   طب اسلامی   آیت الله تبریزیان   خبرگزاری فارس   هتک حرمت پزشکان زحمتکش ایران چرا ؟  تهیه کننده و کارگردان  زالوین کلات   موسسه فرهنگی آرمان مدیا   رامبد جوان   مهران مدیری   در حاشیه   جراحی رایگان پزشکان ایران در مناطق محروم   مجله علمی آسیائی گزارش موردی طب سنتی و مکمل   درمان سرطان خون با روش طب سنتی   حزیران  این سینا   رازی   جرجانی   زرتشت  اتاق احیا   آیت الله مکارم شیرازی   دکتر اصفهانی   دکتر محمد مهدی اصفهانی   پروانه طبابت   دکتر حسن حاج طالبی   مراجع ذی صلاح  روحانیت